Skąd te bany? Czyli problemy z cheaterami w CS:GO

15 lipca 2017

6 lipca miała miejsce największa liczba VAC banów w historii. Zostało zbanowanych ponad 40 tysięcy kont (w większości to konta z CS:GO). Aktualnie liczba zbanowanych kont w całej historii Steama to ponad 6 milionów! Czy jest się czym przejmować? Czy Wasze konta też mogą być zbanowane?

Rekordowa fala VAC banów – ponad 40 tysięcy zbanowanych!

Źródło: steamdb.info

Co to jest VAC?
Valve Anti-Cheat to autorski, całkowicie zautomatyzowany system Valve, który ma za zadanie blokować graczy oszukujących w grze. Po otrzymaniu takiej blokady (bana) niemożliwa jest dalsza gra na serwerach zabezpieczonych VAC – symbolem tarczy. A trzeba pamiętać, że na takich serwerach rozgrywane są mecze turniejowe 5vs5. Bana nie da się zdjąć, jest permanentny – tym większa jest zatem strata, gdy gracz jest już zaawansowany i ma wyrobioną rangę oraz bogaty ekwipunek.

Za co można dostać VAC?
Przede wszystkim za zmiany w plikach gry o rozszerzeniach .DLL i .exe oraz ingerowanie w nie programami do ich edycji. Po drugie – za korzystanie z cheatów:

– Aimbot – pomaga w celowaniu poprzez automatyczne namierzanie wrogów,
– ESP – pokazuje tekstową informację na temat wroga (nick, ilość punktów życia, rodzaj broni, ilość amunicji),
– Wallhack – sprawia, że możliwe jest widzenie graczy przez ściany,
– Speedhack – zwiększa szybkość, z jaką porusza się gracz,
– No Recoil – eliminuje rozrzut broni,
– Barrel hack – pokazuje zasięg wzroku wroga jako widoczne linie,
– Bunnyhop – skrypt powodujący automatyczny skok po zetknięciu się z ziemią, łączy się z zyskaniem wysokiej prędkości ruchu,
– Anti-flash, anti-smoke – eliminuje działanie granatów dymnych i błyskowych,
– Triggerbot – automatycznie strzela, gdy cel znajdzie się na celowniku.

Co jest legalne według VAC?
Za co nie podpadniesz? Na pewno za oprogramowanie, które nie ingeruje w proces gry, ale może ją usprawnić – oprogramowanie kart graficznych, myszek czy klawiatur. Legalne są też bindy oraz configi czyli integralna część gry, w której modyfikujemy rozmiar celownika, przypisujemy klawisze itd.

Jak wygląda blokada VAC?

Źródło: steamcommunity.com

Nie tylko VAC-em możemy dostać!
VAC  to ban automatyczny, nakładanym przez grę. Istnieje także druga droga, która może zawieść nieuczciwego gracza na manowce – to Overwatch. Overwatch jest blokadą, nakładaną przez społeczność CS:GO. Ciężko jest dostać Overwatcha za nic. Podejrzanych zawodników zgłaszają w ciągu gry gracze znajdujący się na tym samym serwerze. Następnie powtórki z tego meczu oglądają członkowie społeczności i oceniają prawdopodobieństwo na wystąpienie oszustwa poprzez specjalny formularz. Aby uzyskać dostęp do oceniania nagrań z Overwatcha, trzeba posiadać rangę co najmniej Gold Nova I i 150 zwycięstw turniejowych na koncie oraz spełnić kilka innych, pobocznych warunków.

Blokada gry typu Overwatch nie musi być permanentna – możesz ją dostać np. za przeszkadzanie drużynie w grze i wtedy będzie trwała miesiąc.

Jak wygląda ankieta overwatch?

Źródło: CS:GO

Cheatowanie w grach budzi niesmak. Choć wielu graczy zostało już wysłanych na tzw. “VACacje”, widmo oszustw nadal ciąży nad resztą środowiska graczy. Problem narasta i potrzebuje skutecznego rozwiązania, na które czeka cała społeczność uczciwych graczy (w tym także ekipa Lenovo Legion Polska).

Życzymy miłej gry oraz przeciwników grających fair!

Admin Lenovo Legion