Dlaczego gry znikają ze Steama? Oto kilkanaście powodów

Dlaczego gry znikają ze Steama? Oto kilkanaście powodów

Codziennie na Steamie swoje premiery ma mnóstwo nowych gier. W zasadzie, z roku na rok liczba gier pojawiających się w platformie rośnie. Podczas gdy w 2016 roku było to około 4000 pozycji, w 2017 roku można było się ich doliczyć już 6700, a w 2018 roku… 9300. Niemniej, nie oznacza to, że żadne gry ze Steama nie znikają. Wręcz przeciwnie – raz na jakiś czas pewne gry opuszczają platformę, tak jak to było niedawno w przypadku tytułów LEGO The Hobbit i LEGO Władca Pierścieni, a przyczyny tych sytuacji są różne.

Oczywiście, jeżeli zdołaliście kupić daną produkcję na Steamie przed jej zniknięciem z platformy, ta i tak na zawsze pozostanie w Waszej bibliotece. Poza tym, czasem gry pojawiają się na Steamie ponownie. Tak czy siak, gry znikają ze Steama cały czas. Dzisiaj chcielibyśmy omówić tę kwestię i przedstawić Wam możliwie jak najwięcej powodów, ze względu na które niektóre produkcje kończą swoje kariery w serwisie Valve.

Przedawniona licencja na muzykę

Gdy studia deweloperskie tworzą swoje gry, często te wykupują prawo do korzystania w nich z utworów innych wykonawców. Zwykle jednak prawa te są wykupywane na ściśle określony czas, a nie na całą wieczność. Tak było chociażby w przypadku Alana Wake’a, który ze względu na przedawnioną licencję muzyczną musiał zostać usunięty ze Steama. Na szczęście, z czasem licencję odnowiono, a więc Alan Wake ponownie pojawił się w platformie, tak jak chociażby Grand Theft Auto: Vice City. Tego samego nie można powiedzieć o grach Grid, Dirt , F1 2013, Tony Hawk Pro Skater HD i wielu innych tytułach, które nigdy na Steama nie powróciły.

Lenovo Legion

Warto wspomnieć, że problem przedawnionych licencji nie dotyczy tylko rynku gier. Mają z nim do czynienia także seriale – na przykład Cudowne Lata, które ze względu na brak praw do zawartej w nich muzyki nie mogą być ponownie emitowane i sprzedawane. To byłoby możliwe dopiero, gdyby ową muzykę z seriali usunięto i zastąpiono inną, bądź gdyby licencje zostały odnowione. Na szczęście, Microsoft zdołał renegocjować prawa do utworów w Alanie Wake’u, a więc gra powróciła do sprzedaży w nienaruszonym stanie. Dla porównania chociażby Grand Theft Auto: Vice City pojawiło się ponownie na Steam z wybrakowaną ścieżką dźwiękową.

Fałszywe recenzje

Czy słyszeliście o aferze, która miała miejsce w lutym zeszłego roku? Mowa o tej, która dotyczyła wydawcy gier o nazwie Insel Games. Firma ta, jak się okazało, zachęcała swoich pracowników do publikowania pozytywnych recenzji pod jej grami. To jest niezgodne z regulaminem Steam, a więc, jak można się domyślić, gdy Valve dowiedziało się o procederze, usunęło jej grę Wild Buster.

Lenovo Legion

Takie sytuacje miały miejsce na Steamie niejednokrotnie. Czasem to wielu pracowników przedsiębiorstw wydawniczych czy deweloperskich recenzowało w platformie własne gry, a czasem robił to tylko jeden z nich, ale zakładając w serwisie wiele kont. Mamy nadzieję, że każda firma, która posuwa się do takich kroków, doczeka się swojej kary. W końcu, kto chciałby natrafić na kompletnie nieudaną grę po przeczytaniu pozytywnych recenzji na jej temat, jak się by potem okazało – fałszywych.

Problemy techniczne

Niektóre gry, które pojawiają się na konsolach otrzymują także swój port na PC. Niestety, ten port nie zawsze jest udany. W rezultacie, wersje pecetowe mają do czynienia z problemami z wydajnością, bugami i nie tylko. Głośno na ten temat było kilka lat temu w przypadku Batman: Arkham Night. Port na PC tego tytułu był krytykowany tak bardzo, że po jakimś czasie wydawca Warner Bros. zdecydował się na wstrzymanie jego cyfrowej dystrybucji. Gra zatem zniknęła ze Steama, jednakże tylko do momentu naprawienia portu.

Lenovo Legion

Z podobnego powodu, jednak w przypadku Steama bezpowrotnie, zniknęło Five Night’s at Freddy’s World. Twórca gry wyraził niezadowolenie ze względu na oceny i recenzje, jakie gra otrzymywała, a więc ten przeprosił za stan, w jakim produkcja zadebiutowała, usunął ją ze Steama oraz zaoferował zwrot pieniędzy wszystkim tym, którzy ją posiadali. Teraz Five Night’s at Freddy’s World można otrzymać za darmo, jednakże w platformie Gamejolt.

Opublikowano przez: Przemol
Następna strona
Spis treści: