Deweloperzy mają wiele sposobów na utrudnianie sobie życia

Kiepski tytuł

Na Steamie debiutuje mnóstwo zarówno dobrych gier, jak i tych kiepskich. Niestety, większość z tych nieudanych pozostaje w platformie, ale nie zawsze. Czasem twórcy decydują się bowiem na rezygnację ze sprzedaży swojej produkcji. Taką produkcją, która została usunięta przez swoich deweloperów ze względu na uzyskane negatywne recenzje, był na przykład Afro Samurai 2. Jak stwierdził jeden z przedstawicieli studia Versus Evil, które odpowiadało za tytuł – Steve Escalante - „Gra była porażką”.

Lenovo Legion

Gra niedokończona

Jeżeli kupujecie grę, która jest dostępna na Steamie w ramach Wczesnego Dostępu, nie otrzymujecie ukończonego produktu i nie macie gwarancji, że ten kiedykolwiek zostanie dokończony. Tak wiec, kupowanie gier z Wczesnego Dostępu ma w sobie coś z hazardu. Niestety niewiele gier opuszcza Wczesny Dostęp. Zdecydowanie więcej z nich pozostaje w limbo, ponieważ deweloperom skończyły się pieniądze na ich dalszy rozwój. Na szczęście, niektórzy chociaż usuwają swoje niedokończone produkcje ze Steama, nie pozwalając nieświadomym użytkownikom na kupienie ich. Tak zrobił chociażby Paul Greasley w przypadku swojego Under The Ocean.

Lenovo Legion

Kwestia praw autorskich

Zdarza się również, że gry są usuwane ze Steama, ponieważ te łamią prawa autorskie innych deweloperów. Nie zawsze oznacza to jednak kradzież pomysłu na konstrukcję gry czy jej zawartości. Czasem bowiem miłośnicy klasyków z poprzedniego stulecia, które nie otrzymały swoich kontynuacji, próbują stworzyć własne, często nie uzyskując pozwolenia w tej sprawie od twórców oryginalnych gier.

Taką grą stworzoną przez fanów dla fanów jest na przykład Star Control: Origins, które zniknęło ze Steama oraz GoGa, ponieważ studio odpowiadające za oryginalnego Star Controla z 1990 roku, po długiej batalii sądowej, to wymusiło. Nie będziemy wnikać w szczegóły tej sprawy, ale jej rezultat jest taki, że przez kilka ostatnich tygodni Star Control: Origins było nie do kupienia. Wygląda jednak na to, że z czasem stronom udało się dogadać. Gra wróciła już bowiem do platform cyfrowej dystrybucji.

Lenovo Legion

„Treści erotyczne”

Niedawno Steam załagodził swoją politykę względem gier zawierających erotykę, dlatego teraz takie sytuacje raczej zdarzają się rzadziej, ale jeszcze jakiś czas temu Valve usuwało gry ze Steama, gdy w tych było za dużo treści związanych z nagością czy seksem. Jedną z nich było House Party, które po licznych skargach zniknęło z platformy, by bo jakimś czasie powrócić w ocenzurowanej wersji. Teraz, jak wspomnieliśmy, Valve ma znacznie luźniejsze podejście do zawierających erotykę. Niestety, z tego samego powodu Steam zalewany jest grami o tematyce „hentai”, z których wiele wygląda po prostu na swoje kopie.

Lenovo Legion

Nowa lepsza wersja, czyli remaster

Na szczęście, czasem gry znikają ze Steama nie ze względu na jakiś przykry powód, tylko dlatego, że ma zastąpić je ich nowa wersja, ulepszona przede wszystkim graficznie. Tak było w przypadku gry Dark Souls w wersji Prepare to Die Edition, która pożegnała się z platformą ze względu na premierę jej remastera. Strona Prepare to Die Edition na Steamie nadal istnieje, jednakże możecie kupić na niej tylko Dark Souls: Remastered. Warto natomiast przypomnieć, że jeśli kiedyś kupiliście starszą edycję Dark Souls, mimo jej zniknięcia ze sklepu ta nadal znajduje się w Waszej bibliotece.

Lenovo Legion

Do podobnej sytuacji mamy do czynienia z grą The Elder Scrolls V: Skyrim, której w oryginalnej postaci na Steamie nie znajdziecie. Zamiast tego w wyszukiwarce wyskoczy Wam The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition czy The Elder Scrolls V: Skyrim VR.

Przeskok na inną platformę

Valve pobiera od firm pragnących umieścić swoje gry na Steamie całkiem spore prowizje. Gdy na rynku pojawiają się kolejne platformy cyfrowej dystrybucji, które oferują twórcom gier większą część zysków z ich tytułów, ci często nie dość, że umieszczają w tych platformach swoje produkcje, to często robią to ekskluzywnie, porzucając Steama. Jakp przykład podamy grę Satisfactory, strzelankę wzbogaconą o elementy symulacji i strategii ekonomicznej, w której musimy zbudować własną potężną fabrykę na odległej planecie. Możecie ją kupić tylko w sklepie twórców Fortnite – Epic Games Store.

Lenovo Legion
Opublikowano przez: Przemol
Poprzednia strona Następna strona
Spis treści: