Czy gry wideo to strata czasu?

Czy gry wideo to strata czasu?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu form rozrywki. Niektórzy dzielą je jednak na te „dobre” i te „złe”. Do „dobrych” miałyby wliczać się czytanie, uprawianie sportu czy na przykład gra w szachy, a do „złych” oglądanie telewizji, przeglądanie Internetu i oczywiście granie w gry wideo. Trudno nie zauważyć, skąd wziął się ten podział, ale czy jest on słuszny? Czy takie czynności jak spędzanie czasu przed komputerem nie przynoszą nam żadnych korzyści? Przekonajmy się.

Uprawianie sportu poprawia nasze zdrowie, czytanie poszerza nasz zasób słownictwa i wyobraźnię, a gra w szachy kształci pamięć i umiejętność krytycznego myślenia – to tylko niektóre z zalet płynących z wymienionych rodzajów rozrywki. Nie należy zapominać jednak, że mają też one swoje wady. Uprawianie sportu wiąże się z ryzykiem urazów, czytanie przy sztucznym świetle psuje wzrok, a gra w szachy, jak wiele innych czynności, jest… uzależniająca (dokładnie tak). To pokazuje, że żaden sposób rozrywki nie jest idealny, ale przy tym spełnia swoje podstawowe założenie – dostarcza przyjemności poprzez relaks. Mając to na uwadze, zastanówmy się, czy granie w gry wideo jest, tak jak wielu ludzi uważa, kompletną stratą czasu?

Aspekt uzależnienia

Jak wiele innych form rozrywki, gry wideo potrafią uzależniać. Jasne jest, że granie przez 10 godzin non stop i „zarywanie nocy” z powodu gier jest szkodliwe, ale czy nie tak samo szkodliwe jest czytanie przez 10 godzin? No właśnie. Mówi się, że „wszystko jest dla ludzi”, że „we wszystkim trzeba mieć umiar”. Dotyczy to zarówno grania, czytania, picia alkoholu, jak i oglądania telewizji. Nie ma nic złego w wieczornym czy weekendowym odpoczynku przed konsolą czy komputerem. Problem zaczyna się wtedy, gdy przez granie zaniedbujemy czy porzucamy inne elementy życia, chociażby pracę. Niemniej, tak jak każde uzależnienie, uzależnienie od gier wideo można leczyć.

Lenovo Legion

Brutalne gry = brutalni gracze?

Nie wiemy jak Wy, ale my nienawidzimy prób łączenia brutalności niektórych gier z pewnymi niepokojącymi wydarzeniami. Gry są niestety od dłuższego czasu traktowane jako kozioł ofiarny w przypadku przestępstw popełnianych przez graczy. Tymczasem, aktualne badania pokazują, że brutalność gier wcale nie wpływa negatywnie na psychikę odbiorców.

Lenovo Legion

Cóż, pewnie wielu z Was w dzieciństwie miała do czynienia z brutalnymi grami, takimi jak Postal 2 czy serią GTA, ale czy to uczyniło z Was brutalnych ludzi? Zakładamy się, że nie, i pewnie tak samo było w przypadku Waszych grających w gry wideo znajomych. Jasne jest też, że czasem podczas rozgrywki gracze nerwowo reagują, ale jest to zupełnie naturalne, tak jak nerwowe reakcje podczas oglądania meczu piłki nożnej. Trzeba zatem zapomnieć o micie, że gry „produkują” psychopatów i morderców.

Opublikowano przez: Mały77
Następna strona
Spis treści: