Autobattlery - wyjaśniamy, czym jest ten nowy popularny gatunek gier

Autobattlery - wyjaśniamy, czym jest ten nowy popularny gatunek gier

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat gier z gatunku autobattler lub wręcz nazywa się każdy z rozwijanych tytułów mianem auto chess (błędnie). Postanowiliśmy wyjaśnić Wam czym są owe produkcje i przedstawić pokrótce każdą z nich.

Autobattlery pojawiły się w zasadzie znikąd i szturmem zdobywają serca graczy w 2019 roku. Nie są może aż tak popularne jak gry typu battle royale, ale grają w nie setki tysięcy osób. Produkcją, która rozpoczęła szał na ten gatunek gier jest fanowska modyfikacja do popularnej gry Dota 2 o nazwie Dota Auto Chess. Z czasem przerodziła się ona w dwa tytuły: Dota Underlords oraz Auto Chess. Wkrótce potem sukcesu produkcji pozazdrościła firma Riot Games, która wydała podobny tryb Teamfight Tactics w League of Legends.

No dobra, ale o co chodzi?

Kojarzycie może planszówkę Hero Realms? Zasady w grach typu auto battler są podobne. To tak naprawdę gry strategiczne, w których gracz ma ograniczoną kontrolę nad rozgrywką i jego aktywności są zbliżone do aktywności w nowoczesnych grach karcianych.

W każdej z gier tego gatunku w rozgrywce bierze udział ośmiu graczy, którzy rywalizują ze sobą w trybie free-for-all, czyli każdy rywalizuje przeciwko każdemu. Pojedynki odbywają się na zasadzie losowego doboru dwóch graczy w łącznie czterech parach.

Lenovo-Legion-autobattlery

Gracze zaczynają z pewną pulą pieniędzy oraz tak zwanym "rynkiem" kart bohaterów, z którego zakupić mogą pierwszego herosa. Co turę przeznaczyć mogą swoje pieniądze na zakup pojawiających się kart - bohaterów lub odsprzedać postaci, które wykorzystują do walki. Poziom każdego z graczy definiuje to, ilu bohaterów może on wystawić do walki - zawodnik na 3 poziomie może wystawić maksymalnie trzech bohaterów. Istnieją wojownicy zajmujący więcej niż jeden slot. Oczywiście postaci odpowiadają tym dostępnym w klasycznej grze Dota 2 i League of Legends.

Walutę w trakcie pojedynków zdobywa się za pokonywanie armii innych graczy lub (na początku rozgrywki) stworów. Każdy z graczy na swojej połowie planszy może ustawić wojowników w dowolny sposób. Wszystkie pojedynki odbywają się automatycznie – to esencja gier typu autobattler. Wygrana walka z innym graczem skutkuje zmniejszenie punktów jego zdrowia - wyjściowo każdy zaczyna mając 100 HP. Pokonani bohaterowie nie umierają i można ich wykorzystać w kolejnej rundzie. Gdy gracz ma zero punktów - odpada z gry.

Lenovo-Legion-autobattlery
Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: