Czy Overwatch 2 jest... potrzebny? Ja mam poważne wątpliwości

Czy Overwatch 2 jest... potrzebny? Ja mam poważne wątpliwości

Gdy kilka miesięcy temu w sieci pojawiły się plotki o tym, iż na tegorocznym BlizzConie Blizzard może zaprezentować grę Overwatch 2, nie potrafiłam uwierzyć w prawdziwość tych doniesień. Wówczas byłam przekonana, że jedyne, co ze świata Overwatcha Blizzard zaprezentuje to najwyżej coś w rodzaju rozszerzenia do gry, które dodawałoby do niej nie tylko nowe mapy i postaci, ale również tryby rozgrywki, w tym rozbudowane tryby PvE. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że Overwatch 2 rzeczywiście powstaje i wcale nie jest żadnym dodatkiem do oryginalnego Overwatcha. Cóż, nadal nie potrafię zrozumieć, dlaczego Blizzard podjął się takiego przedsięwzięcia.

Jak wiadomo, Overwatch to przede wszystkim gra PvP. Jej fabularne zaplecze stanowią komiksy oraz krótkie animowane filmiki, które Blizzard raz na jakiś czas publikuje, a ich rozwinięciem są jedynie dostępne czasowo specjalne tryby rozgrywki, które pojawiają się w grze przy okazji specjalnych wydarzeń takich jak Insurekcja. Overwatch 2 ma z kolei kłaść duży nacisk nie tylko na elementy PvP, ale również PvE. W tej grze poza dodatkowym trybem PvP, nowymi bohaterami i mapami mają pojawić się bowiem kampania dla pojedynczego gracza, tak zwane misje bohaterów, nowe tryby kooperacyjne, a także, możliwość awansowania bohaterów i modyfikowania ich umiejętności.

Lenovo_Legion_Overwatch_2

Wszystko to brzmi naprawdę nieźle. Gracze od zawsze proszą o to, aby w Overwachu było więcej elementów PvE. Problem tkwi w tym, że wspomniane elementy Blizzard równie dobrze mógł dodać do pierwszego Overwatcha, zwłaszcza że Overwatch 2, nie licząc komponentów PvE, nie wyróżnia się na tle oryginału niemalże niczym.

Czy widzieliście już zwiastun z rozgrywki Overwatch 2? Jeśli nie, możecie obejrzeć go poniżej. Czy na podstawie tego materiału potrafilibyście stwierdzić, że pod względem graficznym Overwatch 2 wygląda jakkolwiek lepiej niż Overwatch? No właśnie, chyba nie za bardzo. A czy gdyby Blizzard nie zaznaczył w materiale wideo, iż wygląd bohaterów się subtelnie zmieni, w ogóle zdalibyście sobie z tego faktu sprawę? Ja tylko w przypadku wybranych postaci. Równie dobrze te zmiany można by wprowadzić w pierwszym Overwatchu w formie nowych skórek, zwłaszcza że posiadacze Overwatcha i tak… otrzymają dostęp do wielu elementów z Overwatcha 2.

Te elementy chociażby Przepychanka, czyli nowy tryb PvP, nowe mapy oraz nowi bohaterowie. Oznacza to, że wyjątkowe w Overwatchu 2 będą jedynie treści PvE, a kto powiedział, że będą to satysfakcjonujące treści. Niestety, póki co odnoszę wrażenie, że będą to treści bardzo liniowe i proste. Obym się myliła.

Lenovo_Legion_Overwatch_2

Z biznesowego punktu widzenia Overwatch 2 nie wydaje się mieć dla mnie większego sensu. Dlaczego? Ano dlatego, iż wydaje się on być przeznaczony jedynie dla tych osób, które pragną w Overwatchu więcej fabuły. Skoro Overwatch 2 nie będzie potrzebny do uzyskania dostępu do nowych komponentów PvP, osoby, których PvE nie interesuje, Overwatcha 2 po prostu nie kupią. To oznacza mniejszy dochód z gry, nad którą przecież Blizzard zapewne nadal bardzo ciężko pracuje.

Póki co nadal nie wiadomo, ile Overwatch 2 będzie kosztował, ale mam nadzieję, że nie tyle ile pełnoprawna gra AAA, czyli około 60 euro (250 złotych). Mimo że jest on reklamowany jako pełnoprawna kontynuacja Overwatcha, wcale nie sprawia on wrażenia pełnoprawnej gry. Pod względem oferowanej zawartości wygląda on bardziej na duże DLC (i wolałabym żeby Blizzard nazywał go DLC), za które zapewne będziemy musieli sporo zapłacić. To powiedziawszy, muszę stwierdzić, że zdecydowanie nie wydałabym 60 euro na takie DLC.

Lenovo_Legion_Overwatch_2

Z drugiej strony, być może znajdzie się wiele osób, które po Overwatcha 2 sięgną nawet jeśli te wcale nie są zainteresowane treściami PvP. W końcu, Electronic Arts co roku sprzedaje mnóstwo kopii FIFY i innych sportowych produkcji, mimo że ich kolejne odsłony różnią się od siebie w bardzo niewielkim stopniu. To, czy tak samo będzie w przypadku Overwatcha 2, pokaże czas.

Lenovo_Legion_Overwatch_2

A jaka jest Wasza opinia na temat Overwatcha 2? Czy Waszym zdaniem Blizzard dokonał dobrego posunięcia, decydując się na stworzenie Overwatcha 2 już teraz i w takiej formie? Czy Overwatcha 2 w ogóle można nazywać pełnoprawną grą? Czy gracze Overwatcha 2 kupią (dosłownie i przenośni)? Czy zamiast Overwatcha 2 Blizzard powinien wydać rozszerzenie do Overwatcha? Czekamy na Wasze wypowiedzi w komentarzach.

Opublikowano przez: Anna