Jak wybrać kamerkę sieciową?

Jak wybrać kamerkę sieciową?

Chociaż w wielu laptopach można znaleźć wbudowaną kamerkę, nie jest tak w każdym przypadku, a jeśli chodzi o monitory komputerowe – wśród nich wbudowana kamera jest rzadkością. Oczywiście, kamerkę internetową bardzo łatwo jest dokupić. Takie urządzenia można znaleźć nawet w supermarketach. Niemniej jednak, zanim się to zrobi, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, a czego unikać. Przeczytajcie zatem poradnik, który na ten temat przygotowaliśmy.

Przemyślcie, czego tak naprawdę potrzebujecie

Gdy chcecie dokonać zakupu kamerki internetowe, najlepiej dokładnie zastanówcie się, jakie będzie jej główne zadanie. Chcecie wykorzystywać ją przy streamowaniu gier? A może podczas rozmów wideo, chociażby na Skypie – z członkami rodziny, znajomymi lub podczas biznesowych konferencji?

W przypadku streamowania, jeżeli dysponujecie małym budżetem, przynajmniej na początek warto wybrać kamerkę o rozdzielczości wynoszącej 1280 x 720. Dlaczego? Otóż, obraz rejestrowany przez kamerę będzie zajmował zaledwie niewielki fragment ekranu, w przeciwieństwie do obrazu przechwytywanego z gry czy pulpitu. Oczywiście, kamerka z wyższą rozdzielczością również będzie dobrym wyborem, ale różnicę między 720p a 1080p, a nawet jeszcze wyższymi rozdzielczościami zauważycie dopiero, gdy rejestrowany materiał rozciągniecie do większych rozmiarów. Oznacza to, że rozdzielczość nie powinna być najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jaką kamerkę kupicie do streamowania.

Lenovo Legion

Nawet jeśli szukacie kamery tylko do prowadzenia rozmów wideo i wideokonferencji, raczej nie potrzebujecie kamery 4K. Przede wszystkim, nie każde oprogramowanie stworzone w tym celu wspiera rozdzielczość 4K. Po drugie, takie kamery są bardzo drogie – kosztują od 700 złotych do nawet 4000 złotych.

Klatki na sekundę

Ważnym parametrem kamerek internetowych jest to, ile klatek na sekundę (FPS) potrafią zarejestrować. Im więcej, tym płynniejszy i przyjemniejszy dla oka jest otrzymywany materiał. Dlatego też zaleca się zakup urządzenia, które nagrywa przynajmniej w 30 FPS, niezależnie od tego, jakie ma być jego przeznaczenie.

Matryca

W kamerach internetowych wykorzystuje się dwa rodzaje matryc – CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) oraz CCD (Charge Coupled Device). Czym jedna różni się od drugiej? Matryca CMOS jest tańsza, ale charakteryzuje się mniejszą rozdzielczością i jest wolniejsza. Wydajniejsza, ale zarazem droższa jest matryca CCD. Zwykle jednak producenci kamer nie podają, jaki rodzaj matrycy zastosowali. Dlatego też przy zakupie trzeba opierać się na takich parametrach jak rozdzielczość czy liczba punktów światłoczułych, określana w megapikselach. Kwestię rozdzielczości już wyjaśniliśmy, natomiast w przypadku megapikseli – im jest ich więcej, tym lepiej.

Obiektyw – szklany czy plastikowy?

Zwykle, tańsze kamerki internetowe wyposażone są w obiektywy zawierające soczewki plastikowe, a droższe – obiektywy zawierające soczewki szklane. W zasadzie, nie wpływa to na jakość obrazu. Niemniej jednak, soczewkę plastikową zdecydowanie łatwiej jest porysować.

Lenovo Legion
Następna strona
Spis treści: