Na co zwrócić uwagę kupując pierwszego laptopa gamingowego?

Na co zwrócić uwagę kupując pierwszego laptopa gamingowego?

Laptopy dla graczy za sprawą układów graficznych nowej generacji od firmy Nvidia przeżywają swój renesans, a ich popularność, podobnie jak wydajność w grach, nieustannie rośnie. Wybór optymalnego urządzenia może dla części osób stanowić nie lada wyzwanie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach wymarzonego sprzętu i jak wybrać swojego pierwszego, idealnego laptopa gamingowego.

Przede wszystkim: bądź roztropny!

Ile razy słyszeliście już o laptopach reklamowanych jako "sprzęt do gier", które kosztowały nieco ponad 1000 lub 2000 złotych? Za takie pieniądze nie da się kupić laptopa do grania, chyba że będzie to sprzęt używany. Przede wszystkim zalecamy więc zachować zdrowy rozsądek i do zakupu pierwszego laptopa gamingowego odpowiednio się przygotować. Wiedzę na temat nowego sprzętu możecie pozyskać na przykład czytając niniejszy poradnik.

Ekran jest ważniejszy niż myślisz

Przekątna ekranu

Poszukiwania laptopa dla gracza polecamy zacząć od ustalenia optymalnego rozmiaru ekranu. Zasadniczo urządzenia tego typu oferowane są z wyświetlaczami o przekątnej 15.6- oraz 17.3-cala. Większy ekran to najczęściej "lepszy" ekran, jednakże w przypadku laptopów rozmiar wyświetlacza znacząco wpływa na wagę całej konstrukcji, a co za tym idzie jej mobilność. Najczęściej wybierany rozmiar matrycy to 15.6-cali.

Rozdzielczość ekranu

Drugim z parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę, jest rozdzielczość ekranu. Na rynku nie ma już producentów, którzy oferują matryce o rozdzielczości niższej niż 1920x1080 pikseli (standard Full HD).

Wybrane modele oferują także rozdzielczość 4K, czyli 3860x2160 pikseli. Zakup laptopa gamingowego z matrycą o tak wysokiej rozdzielczości ma sens, o ile sprzęt ten dysponuje kartą graficzną o wydajności gwarantującej płynną rozgrywkę w 4K w choćby niektórych grach. Obecnie wydajność taką oferują układy NVIDIA GeForce GTX 1070 i NVIDIA GeForce GTX 1080.

Pierwszy laptop gamingowy - Lenovo Gaming

To nie wszystko!

Wydawać by się mogło, że przekątna i rozdzielczość ekranu to najważniejsze parametry wyświetlaczy w laptopach - wiele osób na tym kończy swoją analizę urządzenia. My polecamy zwrócić uwagę na dwie jego dodatkowe cechy: rodzaj zastosowanej matrycy oraz częstotliwość odświeżania obrazu (i ewentualnie towarzyszące jej technologie).

Matryca błyszcząca czy matowa?

Zwykło się mówić, że ekrany matowe są lepsze od błyszczących, bo skuteczniej rozpraszają padające na monitor światło, redukując przez to efekt lustra, a co za tym idzie, poprawiając komfort pracy. Jest to oczywiście prawda. Krytycy matryc matowych wytykają im, że matryce błyszczące oferują przyjemniejsze dla oka kolory i trudno jest im w tym miejscu odmówić racji. Przed zakupem laptopa musicie zdecydować w jakich warunkach najczęściej z niego korzystacie i na tej podstawie dokonać słusznego wyboru.

Matryca TN czy IPS?

Matryce TN są najtańsze w produkcji, przez co są najczęściej stosowane w laptopach. Przez długi czas uznawane były również za optymalne do gier za sprawą ich krótkiego czasu reakcji, a co za tym idzie, sprawniejszym wyświetlaniem dynamicznych scen w grach (brak efektu smużenia). Ekrany IPS cenione są z kolei za bardzo szerokie kąty widzenia, wyższy poziom kontrastu oraz lepsze nasycenie barw. Ich dłuższy czas reakcji może sporadycznie prowadzić do powstawania efektu smużenia. Producenci laptopów z górnej półki coraz częściej jednak sięgają po matryce IPS, stawiając na jakość obrazu, a wszystko to za sprawą technologii odświeżania obrazu FreeSync i G-Sync.

Odświeżanie, FreeSync i G-Sync

Częstotliwość odświeżania to parametr, określający to, ile razy w ciągu jednej sekundy monitor jest w stanie "odświeżyć" przesyłany do niego obraz. Standardowe matryce z częstotliwością odświeżania 60 Hz odświeżają obraz 60 razy w ciągu sekundy. Oznacza to, że na laptopie generującym 120 klatek na sekundę w danej grze, wyświetlona zostanie jedynie co druga klatka. Ekran nie mający czasu wyświetlić wszystkich przesłanych klatek wyświetlał będzie często równocześnie dwie, nie w pełni wygenerowane, przeważnie przesunięte wobec siebie klatki animacji, wywołując niepożądany efekt tzw. tearingu, czyli "poszarpanych" klatek i zacięć obrazu.

Pierwszy laptop gamingowy - Lenovo Gaming

Aby wyeliminować tearing, producenci laptopów coraz częściej sięgają po matryce o częstotliwości odświeżania 120 Hz i technologie synchronizacji obrazu, takie jak NVIDIA G-Sync i AMD FreeSync (ekskluzywne, odpowiednio, dla kart NVIDIA i AMD). Pomagają one dynamicznie synchronizować pracę układu graficznego z częstotliwością wyświetlania obrazu na monitorze, zapewniając tym samym obraz wolny od irytującego tearingu.

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: