5 prostych sposobów na zwiększenie przestrzeni w komputerze

5 prostych sposobów na zwiększenie przestrzeni w komputerze

No cóż, kolejne nowe gry zajmują więcej i więcej miejsca na naszych dyskach. Rozmiary coraz większej ilości tytułów przekraczają nawet po 100 GB! Dlatego też ogromnie trudno jest obecnie nie wykorzystać całej dostępnej przestrzeni w naszych komputerach. Na szczęście, z tym problemem można sobie poradzić. Przekonajcie się jak.

Poniżej umieściliśmy kilka sposobów na zwiększenie pamięci zewnętrznej w Waszych pecetach. Mamy nadzieję, że się Wam one przydadzą.

1. Zakupcie kolejny dysk

Nie ma co ukrywać – jest to jedno z najoczywistszych rozwiązań problemu niewystarczającej przestrzeni w komputerze. Niemniej jednak, to czyni go także jednym z najprostszych. Wystarczy znaleźć odpowiedni dysk w sklepie (internetowym czy też stacjonarnym), kupić go, a następnie umieścić w jednej z kieszeń przeznaczonych dla tego podzespołu (w większości obudów znajduje się ich kilka) i podłączyć kablem do płyty głównej.

Lenovo Legion

Oczywiście, do wyboru macie zarówno dyski twarde (HDD), jak i dyski SSD. Dyski HDD (Hard Disk Drive) wykorzystują nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Cechuje je najlepszy stosunek ceny do gigabajta pojemności, ale ustępują one dyskom SSD pod względem prędkości. Dyski SSD to dyski półprzewodnikowe, zbudowane z pamięci typu flash.

Najlepiej umieścić w swoim komputerze przynajmniej jeden dysk SSD i zainstalować na nim system operacyjny oraz kilka większych gier (w zależności do ich rozmiarów). Dzięki temu system będzie działał szybciej, a owe gry będą uruchamiać się z większą prędkością. Zauważycie także, że czasy ładowania tych gier się skrócą. Pozostałe gry i pliki warto przechowywać na dyskach HDD, które oferują większą pojemność.

Lenovo Legion

Jak prezentują się ceny poszczególnych dysków? Na dysk SDD o pojemności 256GB trzeba wydać co najmniej 200 złotych, o pojemności 480GB – od 320 złotych, a o pojemności 512 GB od 354 złotych. Za dysk 3,5-calowy dysk HDD oferujący 1TB przestrzeni zapłacicie od 170 złotych, a za taki, który gwarantuje jej 2TB – od 250 złotych.

2. Wymieńcie dysk w laptopie (lub zastąpcie napęd optyczny kolejnym dyskiem)

Jeżeli korzystacie z laptopa, a nie z komputera stacjonarnego, możecie znacznie bardziej odczuwać problem niewystarczającej przestrzeni. Większość laptopów ma bowiem miejsce na jeden dysk. Gdy tylko na waszym dysku zacznie brakować Wam miejsca, możecie wymienić go na nowy, większy. Istnieje jeszcze jednak inne rozwiązanie.

Lenovo Legion

Jeżeli posiadacie laptop wyposażony w napęd optyczny, możecie zamontować dysk w miejsce tego napędu. W końcu, coraz rzadziej korzystamy z płyt DVD czy CD, a więc napęd nie jest nam już potrzebny. Jak zastąpić go dyskiem? To proste. W każdym nowym notebooku napędy optyczne posiadają złącze SATA (dokładnie tak jak dyski twarde). Tak więc, aby wymienić napęd na dysk, wystarczy zakupić specjalną ramkę, zwaną adapterem dysku, która będzie mogła po prostu utrzymać nośnik w miejscu, w którym dotychczas znajdował się napęd. Demontaż samego napędu nie jest niczym skomplikowanym. Często aby go dokonać wystarczy odkręcić zaledwie jedną śrubkę.

3. Skorzystajcie z dysku zewnętrznego

Czy wiedzieliście, że dodatkowy dysk możecie podłączyć do Waszego komputera z pomocą kabla USB? Oczywiście, nie zawsze jest to rozwiązanie najwygodniejsze. Wiadomo – im więcej przewodów, tym większy bałagan na biurku. Niemniej, tak jak dyski wewnętrzne te zewnętrzne pozwalają na zainstalowanie na komputerze jeszcze większej ilości plików, co najbardziej powinni docenić użytkownicy laptopów. Poza tym, z ich pomocą możecie z łatwością przenosić pewne dane czy gry na inne pecety. Za dysk zewnętrzny o pojemności 1 TB zapłacicie od około 250 złotych. Na rynku znajdziecie dyski zewnętrzne, które oferują nawet po kilkanaście terabajtów miejsca na pliki.

Lenovo Legion

4. Przenieście pliki do chmury

Usługi bazujące na tak zwanej chmurze stają się coraz popularniejsze. Naszym zdaniem warto z nich korzystać. Ich najbardziej znane przykłady to Dropbox, OneDrive oraz Google Drive. Aby użyć któregokolwiek z wymienionych serwisów wystarczy założyć w nich konto, a następnie przenieść swoje pliki do chmury i usunąć te pliki z dysku. To rozwiązanie wymaga połączenia z Internetem, co oczywiście rzadko bywa kłopotem.

Lenovo Legion

Dostęp do plików umieszczonych w chmurze możecie uzyskać z poziomu dowolnego urządzenia. Starajcie się jednak nie przenosić do sieci plików zawierających poufne dane – są one tam bowiem bardziej podatne na ataki hakerskie.

5. Raz na jakiś czas róbcie w komputerze porządek

Żadne z powyższych rozwiązań nie pomoże Wam na dłuższą metę, jeśli raz na jakiś czas nie będziecie pozbywać się z komputerów niepotrzebnych plików. Usuwajcie zatem z dysków gry, w które nie gracie i programy, których nie używacie. Większość z Was dysponuje przecież zapewne na tyle szybkim Internetem, że gdy tylko zechcecie do nich powrócić, będziecie mogli je szybko pobrać. Warto też pozbywać się plików obejrzanych filmów, seriali, zduplikowanych zdjęć czy zbędnych dokumentów.