Gra zawiesza się lub nie działa? Oto co możecie wtedy zrobić

Gra zawiesza się lub nie działa? Oto co możecie wtedy zrobić

Zainstalowaliście nową grę, na którą wydaliście sporo pieniędzy i którą od dawna chcieliście wypróbować, ale ta nie uruchamia się albo uruchamia się i zaraz zacina się czy też wyłącza, zanim zdążycie choć trochę pograć? No cóż, jest to jedna z najbardziej frustrujących sytuacji, jakich może doświadczyć grać. Jeśli się w niej znaleźliście, spróbujcie zastosować porady, które umieściliśmy właśnie w tym artykule. Oto kilka rzeczy, które powinniście zrobić podczas problemów z grą komputerową.

1. Zrestartujcie komputer

Lenovo Legion

Dokładnie tak. To w zasadzie najprostsza rzecz, którą możecie wykonać. Być może Wasz komputer ma problemy z pamięcią i dlatego po prostu potrzebuje on resetu, być może przyczyna kłopotu jest inna. Tak czy siak, jeśli restart nie pomoże, przynajmniej będziecie wiedzieć, że ten nie jest rozwiązaniem.

2. Zaktualizujcie sterowniki

Lenovo Legion

Rzadko zdarza się, że przestarzałe sterowniki graficzne powodują wyłączanie się gry – jak już wpływają one na wydajność karty graficznej, a co za tym idzie – płynność obrazu w grach. Mimo to warto wykluczyć i tę możliwość. Każdy z producentów kart graficznych stale wypuszcza nowe wersje sterowników, stworzone z myślą o wspieraniu zwłaszcza nowych gier. Warto zatem regularnie sprawdzać, czy te nowe wersje są dostępne. Jeśli aktualizacja sterowników nie pomoże, spróbujcie jeszcze je usunąć, a następnie zainstalować najnowsze sterowniki od zera i ponownie uruchomić grę.

3. Sprawdźcie, czy Wasz komputer na pewno spełnia wymagania sprzętowe gry

Lenovo Legion

Jeżeli jeszcze nie posiadacie nawyku sprawdzania wymagań gier przed ich zakupem, lepiej go sobie wyróbcie. Może Was bowiem potem czekać niemałe rozczarowanie. Jeśli zainstalowaliście nową grę i ta nie działa, być może problemem jest wydajność waszego komputera. Dlatego zerknijcie, czy na pewno ten posiada odpowiednio nową kartę graficzną, odpowiednio dużo pamięci RAM czy odpowiedni procesor. Jeśli nie, opcji pozostaje niewiele – możecie albo natychmiast przeprowadzić modernizację komputera, co będzie kosztowne, albo zwrócić grę, albo odłożyć ją na półkę do czasu aż będzie Was stać na zakup lepszego sprzętu. Wymagania sprzętowe możecie zwykle znaleźć na pudełku z grą, na stronie gry w takim sklepie jak Steam czy na stronie twórców gry.

4. Wyłączcie, a najlepiej usuńcie antywirusa

Lenovo Legion

Antywirusy, czyli programy, które mają zabezpieczać nasze komputery przed złośliwym oprogramowaniem, często same zachowują się jak złośliwe oprogramowanie i utrudniają prawidłowe działanie innych aplikacji, w tym gier. Dlatego też, jeżeli doświadczacie jakichkolwiek problemów z nowo zakupionym tytułem, spróbujcie przynajmniej tymczasowo wyłączyć antywirusa, aby sprawdzić czy to w jakikolwiek sposób pomoże.

Najlepiej byłoby jednak, gdybyście antywirusa całkowicie usunęli. W końcu, Windows 10 posiada bardzo dobrego wbudowanego antywirusa – Windows Defender, który działa bezproblemowo i nie przeszkadza innym programom.

Przed uruchomieniem gry warto wyłączyć nie tylko antywirusa, ale również inne niepotrzebnie działające programy, także te działające w tle. Zużywają one bowiem zasoby, których być może do szczęścia potrzebuje gra.

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: