Jak dzielić się biblioteką gier z rodziną i znajomymi - poradnik

Jak dzielić się biblioteką gier z rodziną i znajomymi - poradnik

Pamiętacie jeszcze te czasy, gdy z pojedynczej płyty z grą mogła korzystać cała rodzina? My już prawie o nich zapomnieliśmy, ale pewnie nie jeden z Was posiadał starszego brata, od którego pożyczał CD-ROMy z grami, by instalować je na własnym sprzęcie. Teraz, nawet jeśli kupicie grę w pudełku, przy instalacji będziecie musieli powiązać ją ze swoim kontem w jednej z dostępnych na rynku platformie typu Steam, Origin czy Uplay, w zależności od wydawcy. Ktoś inny nie mógłby zainstalować jej na swoim komputerze, a następnie powiązać jej klucza z własnym kontem.

W zasadzie, teraz mało kto kupuje gry w pudełkach. Większość z nas sięga raczej po wersje cyfrowe – bo tak jest po prostu wygodniej. Tak czy siak, w kwestii decydowania o losie „posiadanych” przez nas gier jesteśmy nieco ograniczeni. Nie możemy ich sprzedać, ani pożyczyć koledze, ale nie oznacza to, że dzielenie się grami jest kompletnie niemożliwe.

Nikt nie lubi płacić za cokolwiek dwukrotnie, a zwłaszcza rodzice. Niektórym z nich pewnie zdarzyło się wyśmiać swoje dzieci, gdy te poprosiły ich o kupienie im pewnego tytułu, ale w dwóch sztukach, bo, no właśnie, każde ma swoje konto w pewnej platformie, a pojedynczego gry egzemplarza nie można powiązać z dwoma kontami. Niemniej, wiele osób nie pamięta bądź po prostu nie wie, że nie jedna spośród platform dystrybuujących gry pozwala na dzielenie się nimi, czasem na wielu kontach. Oczywiście, w różnych sklepach rozwiązanie to opatrzone jest różnymi zasadami.

Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam, w jaki sposób niektóre sklepy pozwalają na dzielenie się swoją biblioteką gier z innymi. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi ten temat nie będzie Wam obcy.

P.S. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego kilka akapitów wcześniej opatrzyliśmy jedno ze słów cudzysłowem. Cóż, zrobiliśmy tak, ponieważ w rzeczywistości gry kupowane przez nas w wersjach cyfrowych praktycznie nigdy nie stają się naszą własnością, ale to jest tematem na zupełnie odrębny artykuł.

Steam

Lenovo Legion

Steam już od dawna umożliwia dzielenie się swoimi grami z rodziną czy znajomymi i możemy z tej opcji korzystać, jeśli posiadamy Steam Guard. Aby włączyć udostępnianie gier należy przejść do menu Ustawienia > Rodzinne (w trybie Big Picture: Ustawienia > Udostępnianie gier). Tam możemy udzielić dostępu do swoich gier określonym komputerom i użytkownikom.

Do korzystania z naszych gier możemy upoważnić jednocześnie do 10 komputerów i 5 kont. Każde z tych kont będzie miało dostęp do naszej biblioteki na dowolnym autoryzowanym przez nas komputerze.

Usługa gwarantowana przez Steam ma niestety kilka minusów, ale najważniejszy dotyczy tego, że udostępniana biblioteka może być używana w danym czasie tylko przez jednego gracza. Poza tym, nie możemy udostępnić nikomu pojedynczej gry – zawsze udostępniamy bibliotekę w całości. Ostatnie o czym warto wspomnieć to to, że niektórych tytułów nie można dzielić z innymi ze względów technicznych, np. gdy ten wymaga dodatkowego klucza seryjnego, konta lub subskrypcji u firmy trzeciej.

Nie musicie się martwić o to, że jeżeli udostępnicie komuś Wasze gry, udostępnicie również zapisy z rozgrywki, które zostaną przez inną osobę nadpisane. To się nie stanie, bowiem każdy użytkownik uzyska oddzielne miejsce na zapisy.

Origin

Lenovo Legion

Niestety, Origin na razie nie oferuje żadnej usługi pozwalającej na dzielenie się swoją biblioteką gier z innymi graczami. Jedyne co możecie zrobić, aby cieszyć się danym tytułem wraz ze znajomy, to kupienie go i dla siebie, i dla niego - w prezencie.

Microsoft Store

Lenovo Legion

Mimo że nie darzymy sklepu Microsoftu wielką sympatią, trzeba przyznać, że ten rozwiązał kwestię dzielenia się grami jeszcze lepiej niż Steam. Tutaj także możemy dzielić się grami z 5 innymi użytkownikami, na maksymalnie 10 komputerach, ale w przeciwieństwie do Steama Microsoft Store pozwala na to, aby poszczególne osoby grały w daną grę jednocześnie. Oznacza to, że Wasze dzieci mogą grać razem w Minecrafta na dwóch różnych komputerach, ale Wy nie musielibyście kupować im dwóch kopii tej gry.

Aby skorzystać z możliwości dzielenia się biblioteką gier w Microsoft Store najpierw należy utworzyć na swoim koncie „Grupę rodzinną”. Aby to zrobić, przejdźcie TUTAJ. Do niej można dodać dowolnego użytkownika, ale każdy z nich także musi posiadać konto Microsoft.

Po utworzeniu grupy rodzinnej każdy jej członek będzie mógł korzystać na dowolnym autoryzowanym komputerze z Waszej biblioteki gier. Tak jak w przypadku Steama, wszyscy użytkownicy będą posiadali oddzielne miejsce na zapisy rozgrywki.

Warto wspomnieć, że w ramach Microsoft Store można dzielić z innymi nie tylko posiadane gry, ale inne treści, takie jak filmy czy seriale. Poza tym, grupa rodzinna pozwala na śledzenie aktywności kont należących do osób niepełnoletnich czyli dzieci, nakładanie blokad rodzicielskich, a nawet na wyznaczanie limitów czasu na grę.

GOG

Lenovo Legion

GOG jako jedyny spośród sklepów wymienionych w artykule sprzedaje swoje gry bez zabezpieczeń DRM. Oznacza to, że z grą, którą kupicie i pobierzecie możecie zrobić prawie co chcecie - na przykład zgrać ją na zewnętrzne dyski, które służyłyby za backup. Tutaj należy podkreślić słowo „prawie”, bowiem w regulaminie platformy napisano, iż plików instalacyjnych kupionych przez nas tytułów nie możemy tak po prostu dać znajomemu, ani nikomu innemu.

Niemniej, GOG pozwala na instalowanie naszych gier na tak wielu komputerach w naszym domu, jak chcemy. Oznacza to, że możemy dzielić się biblioteką z członkami rodziny, dopóki ci z nami mieszkają. Niestety, ci użytkownicy nie będą mogli skorzystać z opcji zapisywania rozgrywki w chmurze GOGa.

Epic Games Store

Lenovo Legion

W momencie swojego debiutu Epic Games Store było dosyć wybrakowane w kwestii przydatnych funkcji i niestety tak jest do teraz. Tych przydatnych funkcji, których sklep nie posiada, jest wiele, a możliwość udostępniania gier rodzinie i znajomych jest jedną z nich. Być może kiedyś te zostaną dodane, tak jak niedawna wyszukiwarka, ale póki co musimy na ten moment cierpliwie czekać.

Opublikowano przez: Anna