Jak ulepszyć swoją sieć Wi-Fi poprzez zmianę kanału? Poradnik

Jak ulepszyć swoją sieć Wi-Fi poprzez zmianę kanału? Poradnik

Nie oszukujmy się: idealne warunki do grania online to połączenie internetowe dostarczane za pośrednictwem kabla. Niestety, mało który gracz może pozwolić sobie na ten "luksus", a wiele osób po prostu wybiera wygodę, jaką daje łączność bezprzewodowa. W dzisiejszym poradniku podpowiemy Wam jak wycisnąć maksimum możliwości z Waszej domowej sieci Wi-Fi.

Wielu zaawansowanych użytkowników jest tego świadomym, jednak wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, z jak wieloma zakłóceniami zmaga się sieć bezprzewodowa Wi-Fi. Ściany i drzwi to tylko niektóre problemy, z którymi "walczy" sygnał, zanim dotrze z routera do Waszego komputera i z powrotem. Wielkim problemem sieci Wi-Fi są zakłócenia generowane przez sieci energetyczne, ale także (a może nawet przede wszystkim) inne sieci bezprzewodowe!

Jeśli mieszkacie w domku na odludziu, zapewne problem interferencji fal jest Wam obcy. Jeśli jednak mieszkacie w bloku lub akademiku, to sieci 2,4 GHz (a czasem nawet 5 GHz) bywają mocno zatłoczone. Przez zatłoczenie rozumiemy tutaj duże grono osób korzystających z tych samych kanałów sieci bezprzewodowych. Tak - nawet jeśli różne osoby korzystają z różnych sieci, to korzystają z tych samych kanałów. Co gorsza, kanały na siebie zachodzą!

Liczba kanałów sieci 2,4 GHz i 5 GHz jest skończona i wynosi 14. Ze względu na niewielki zasięg sieci 5 GHz (a także realnie mniejszą liczbę osób ze sprzętem działającym w tej technologii), sieć 5 GHz ma sporą przewagę nad 2,4 GHz. Wszystkie nowe laptopy Lenovo Legion korzystają z dwuzakresowego Wi-Fi, zapewniając najwyższą jakość połączenia sieciowego

Lenovo Legion

Co jednak, jeśli musicie grać za pośrednictwem Wi-Fi 2,4 GHz? Tu właśnie z pomocą przychodzi nasz poradnik.

Co zrobić, aby przyspieszyć Wi-Fi? Wybierz właściwy kanał!

Na początek krótka teoria: poszczególne kanały sieci zachodzą na siebie. Jeśli korzystacie z kanału 4, to przy okazji korzystacie także z kanałów 3 i 5. Korzystając z kanału 7 korzystacie też z 6 i 8 - i tak dalej.

Aby sprawdzić które kanały w Waszej sieci Wi-Fi są najbardziej zatłoczone - potrzebujecie odpowiedniego narzędzia pomiarowego. Te na szczęście są bezpłatne! Polecamy popularną aplikację Wi-Fi Analyzer, którą możecie zainstalować zarówno na swoim komputerze z Windowsem 10 (pobierzecie ją ze Sklepu Microsoftu) lub smartfonie (ze Sklepu Google).

Pamiętajcie, aby przed uruchomieniem aplikacji wyłączyć dane pakietowe i włączyć połączenie Wi-Fi! Na potrzeby tego tekstu korzystać będziemy z apki na Androida.

Po uruchomieniu, aplikacja przeskanuje wszystkie kanały z okolicznych sieci. W czytelnej formie graficznej wyświetli osobne wykresy dla sieci 2,4 GHz i 5 GHz. Na poniższym obrazie widzicie, że nasz smartfon działa na kanale 1, na którym działają jeszcze dwie inne sieci.

Lenovo Legion

Szybkie przełączenie się na zakładkę z informacjami o kanałach 5 GHz w pobliżu zdradza, że w nowocześniejszym standardzie łączności działa w okolicy bardzo mało urządzeń. Jeśli macie możliwość przełączyć się wyłącznie na połączenie 5 GHz - zróbcie to! Niczego na tym nie stracicie, a zyskacie niski ping i wysokie prędkości pobierania i wysyłania danych. Jeśli macie do dyspozycji wyłącznie sieć 2,4 GHz, zainteresuje Was trzecia zakładka - z trzema gwiazdkami.

Lenovo Legion

To właśnie w tej zakładce znajduje się ocena bieżącego i alternatywnych kanałów. Im więcej gwiazdek, tym lepsza ocena danego kanału. Powinniście korzystać z kanału, z którego korzysta mało urządzeń - najlepiej z takiego z oceną 10 gwiazdek. Program sam zasugeruje też najlepsze kanały. Przełączenie się na mniej zatłoczony kanał skutkowało będzie poprawą jakości sygnału - mniejszymi opóźnieniami i wyższymi transferami.

Jak zmienić kanał w routerze?

Powinniście za pośrednictwem przeglądarki internetowej zalogować się do swojego routera. W większości przypadków wystarczyło będzie wpisać adres 192.168.1.1 w pasku adresu i zatwierdzić czynność enterem. Informacje odnośnie adresu dla Waszego routera znajdziecie bez problemu w Internecie. My zobrazujemy czynności niezbędne do zmiany kanału na Liveboxie Orange, czyli urządzeniu dołączanym do usługi Neostrada.

Po zalogowaniu w prawym górnym rogu, przejdźcie do zakładki "Moje WiFi". Następnie kliknijcie na "Ustawienia zaawansowane WiFi".

Lenovo Legion

Teraz z listy towarzyszącej sekcji "Kanał" wybierzcie ręcznie jeden z najmniej zatłoczonych kanałów, a następnie zapiszcie swoje ustawienie.

Jeśli Wasz router obsługuje zarówno sieci 2,4 GHz, jak i 5 GHz, będziecie musieli zmienić kanały indywidualnie dla każdej częstotliwości. Oczywiście uprzednio będziecie musieli sprawdzić ruch dla kanałów dla każdej z częstotliwości z osobna.

To wszystko! Po zapisaniu zmian czasem należy zrestartować router.

Dajcie znać, czy udało się Wam przyspieszyć działanie Waszego Wi-Fi.

Opublikowano przez: Anna