Ciemne motywy w aplikacjach i w Internecie - czy warto z nich korzystać?

Ciemne motywy w aplikacjach i w Internecie - czy warto z nich korzystać?

Zapewne raz na jakiś czas słyszycie o kolejnych stronach internetowych czy programach, w których pojawia się opcja włączenia tak zwanego ciemnego motywu. Ale czym jest ciemny motyw? Jakie są jego zalety? W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć Wam ten temat i pokazać, czy ciemne motywy rzeczywiście pozytywnie wpływają na nasze oczy i zużycie energii.

Ciemny motyw to, jak nazwa wskazuje, wersja wyglądu strony internetowej lub programu, która zawiera czarne lub ciemnoszare tło zamiast klasycznego białego. Z reguły mówi się, że włączenie takiego motywu pozwala na zmniejszenie zmęczenia oczu, a także na zaoszczędzenie energii, ale czy tak jest naprawdę?

Lenovo Legion

Czy używanie ciemnych motywów jest dobre dla naszych oczu?

Cóż, ta kwestia jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Aby dokładnie ją zbadać, należy przyjrzeć się pewnym dwóm aspektom związanym z ciemnymi motywami.

Pierwszym aspektem jest wygoda czytania. Jak myślicie? Wygodniej jest czytać czarny tekst na jasnym tle czy biały jasny tekst na ciemnym tle? Okazuje się, że czarny tekst na białym tle w tym przypadku wygrywa. Dlaczego? Dlatego, że biała barwa odbija fale światła o każdej długości, co oznacza, że nasze źrenice nie muszą otwierać się maksymalnie szeroko, aby pochłonąć wystarczająco światła. Wówczas źrenice nie zniekształcają soczewek naszych oczu, pozwalając nam na ostre widzenie, a w szczególności czarnego tekstu, który pochłania fale światła, zamiast je odbijać.

Gdy mowa o białym tekście na czarnym tle jest inaczej, ponieważ wtedy nasze źrenice muszą otworzyć się dużo szerzej, zniekształcając soczewki. Z tego powodu, czytając biały tekst umieszczony na ciemnym tle, mamy wrażenie, że litery wylewają się na czarne tło (efekt halacji).

Lenovo Legion

Reasumując, ciemne motywy sprawiają, że czytanie staje się mniej wygodne. A jak ciemne motywy wpływają na zmęczenie oczu? To drugi aspekt, który trzeba zgłębić.

Wygląda, że i w tym przypadku sprawa nie jest jednoznaczna. Podczas gdy ciemny motyw mniej męczy oczy niż jasne tło przy słabym oświetleniu lub jego braku (na przykład w nocy), wręcz przeciwnie jest gdy mamy do czynienia z mocnym oświetleniem (na przykład w dzień) – wówczas męczy oczy bardziej, ponieważ utrudnia czytanie.

W skrócie wszystko to oznacza, że ciemne motywy są najbardziej przydatne i najlepsze wtedy, gdy nie musimy czytać dużych porcji tekstu, a także wtedy, gdy korzystamy z komputera w ciemnym pokoju bądź w nocy . Jeżeli dużo czytacie, lepiej nie zamieniać jasnego tła na tło ciemne. Zamiast tego spróbujcie obniżyć jasność monitora oraz włączyć światło w pomieszczeniu, w którym przebywacie.

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: