Twitch kontra Mixer - która platforma streamingowa jest lepsza?

Twitch kontra Mixer - która platforma streamingowa jest lepsza?

Od lat to Twitch był królem wśród platform streamingowym i w zasadzie jest nim nadal. Ani Facebook, ani YouTube nigdy nie zdołały mu dorównać. Czy to w końcu ma szansę się zmienić? Czy Mixer, którego popularność ostatnio znacznie wzrosła za sprawą streamera Ninja, jest w stanie go zdetronizować? Dzisiaj postanowiliśmy dokonać porównania tych dwóch usług, aby to sprawdzić. Zapraszamy do lektury!

Historia obydwu platform

Twitch powstał w 2011 roku i w tej chwili jest największą i najdłużej działającą platformą streamingową. W 2014 roku od jego twórców – Justina Kana i Emmeta Sheara – odkupił go Amazon, który jest jego właścicielem do dziś. Twitch każdego dnia odwiedzany jest przez 15 milionów użytkowników, którzy oglądają transmisje nie tylko z gier wideo, ale także te, których twórcy gotują, śpiewają, i nie tylko. Według rankingu Alexa Twitch jest obecnie 39 najpopularniejszą stroną internetową na świecie.

Lenovo Legion

Mixer istnieje od stycznia 2016 roku, jednakże do maja 2017 roku był znany jako Beam. 11 sierpnia 2016 roku Mixer (jeszcze jako Beam) został zakupiony przez Microsoft, a zespół odpowiedzialny za serwis stał się częścią działu Xbox. Z czasem Mixer został zintegrowany z systemem Windows 10 oraz Xboxem, a także otrzymał wiele innych funkcji, z pomocą których Microsoft pragnął doścignąć Twitcha. Przewiduje się, że Mixer posiada 50 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie (rok temu było ich 20 milionów), co może przekładać się na ponad 1,5 miliona użytkowników dziennie.

Lenovo Legion

Najlepsze cechy Twitcha

Jako że Twitch istnieje dużo dłużej niż Mixer, posiada dużo większą bazę użytkowników, a przynajmniej na razie. Dlatego, mimo ogromnej bazy popularnych streamerów, a więc ogromnej konkurencji, po trudnych początkach nowym streamerom dużo łatwiej jest w nim budować bazę swoich widzów. Ponadto, Twitch oferuje wiele opcji monetyzacji oraz rozbudowany system, który w prosty sposób pozwala streamerom na moderowanie chatu, a nawet dzielenie go na pokoje.

Lenovo Legion

Z drugiej strony, Twitch posiada na tyle intuicyjny interfejs, że każdy widz się na nim łatwo odnajdzie. Najpopularniejsi streamerzy są wyświetlani na stronie głównej, poniżej proponowane kategorie, a na samej górze widnieje wyszukiwarka, która pozwala na wyszukanie tego, co tylko zechce użytkownik. Inne przyjemne smaczki to chociażby obecność ciemnego trybu oraz minimalizacja ostatnio oglądanego streamu do małego okienka po powrocie na stronę główną.

Lenovo Legion

Inne zalety Twitcha to kompatybilność zarówno z PlayStation 4, jak i Xboxem One, a także dostępność aplikacji mobilnej, która pozwala na oglądanie transmisji na telefonie. Mile widziana jest również aplikacja komputerowa, która dodatkowo pozwala na instalowanie… modów do gier.

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: