Twitch kontra Mixer - która platforma streamingowa jest lepsza – cd.

Najlepsze cechy Mixera

Aby odciągnąć widzów od Twitcha i przyciągnąć ich do Mixera, Microsoft wyposażył go w wiele interesujących funkcji. Jedną z nich jest możliwość wspólnego streamowania nawet przez czterech graczy, zwana co-streamowaniem. Ci czterej gracze nie muszą grać nawet w tę samą grę. Ciekawe prawda?

Lenovo Legion

Mixer skupia się na interakcjach między streamerami i widzami. Dlatego też oferuje streamerom specjalne narzędzia, których włączenie daje widzom możliwość chociażby głosowania na to, jaką opcję dialogową streamer ma wybrać podczas rozgrywki, czy uruchamiania specjalnych efektów dźwiękowych. Twitch dopiero od niedawna wspiera coś podobnego, za pośrednictwem rozszerzeń.

Podczas gdy na Twitchu widzowie mogą zdobywać nowe odznaki tylko przeznaczając pieniądze na transmisje poszczególnych streamerów, Mixer nagradza widzów za samo oglądanie. Posiada on wbudowany system doświadczenia, w ramach którego oglądający osiągając kolejne poziomy zdobywają walutę, czyli Iskry, które pozwalają na odblokowywanie nowych emotikonów, i nie tylko.

Lenovo Legion

Jedną z najważniejszych zalet Mixera jest to, że aby z jego pomocą streamować, nie potrzeba oprogramowania firm trzecich, takiego jak OBS. Jest tak nawet w przypadku urządzeń mobilnych. Na PC nie musicie nawet pobierać żadnej aplikacji, bowiem Mixer jest wbudowany w Windows 10. Znajdziecie go pod nazwą „Pasek gry”. Dla porównania, Twitch dopiero testuje własne oprogramowanie do prowadzenia transmisji. Osoby, które chcą streamować za pośrednictwem Twitcha, muszą skorzystać z zewnętrznego oprogramowania i nauczyć się go obsługiwać.

Lenovo Legion

Jeśli chodzi o nowych streamerów, mają oni na Mixerze do czynienia z mniejszą konkurencją niż na Twitchu, ale także z mniejszą bazą użytkowników, z której mogą zyskać potencjalnych widzów. Z punktu widzenia oglądającego muszę powiedzieć, że Mixer ma nieco mniej przyjazny interfejs niż Twitch. Podczas gdy w czytelny sposób wyświetla on najpopularniejsze kategorie i kanały, na jego stronie głównej brakuje wyszukiwarki. Do tej musimy się dogrzebać, przechodząc do gier lub kanałów.

Lenovo Legion

Największe wady Twitcha i Mixera

I Twich, i Mixer wydają się być świetnymi platformami, ale nie zmienia to faktu, że każda ma swoje bolączki. Na Twitchu nowi streamerzy mogą się dosłownie zgubić, a to głównie przez to, że do streamowania potrzebne jest oprogramowanie firm trzecich. Poza tym, aby streamować gry mobilne z Twitcha potrzebujemy zewnętrznej aplikacji lub komputera.

Mixer z kolei oferuje w porównaniu do Twitcha mniej zróżnicowane treści, wyłącznie powiązane z grami. Poza tym, wyszukiwanie na nim starszych treści, na przykład nagranych transmisji, jest trudniejsze. Jeśli chodzi o wyszukiwanie, wspominałam już, że Mixer nie posiada wyszukiwarki na stronie głównej.

Nie wierzcie w pogłoski, że Twitch czy Mixer nie pozwalają na streamowanie z Nintendo Switch, a Mixer dodatkowo na streamowanie z PlayStation 4. Tak, nie jest to tak łatwe jak w przypadku pozostałych platform, ale mimo to nadal jest możliwe.

Czy można wybrać lepszą platformę?

Twitch nie jest pierwszą platformą streamingową na rynku i najpewniej nie będzie ostatnią. Chociaż ten przez wiele lat królował na rynku i nadal to robi, możliwe że z czasem to się zmieni. Ale czy akurat zdetronizuje go Mixer? Trudno powiedzieć. Obydwie platformy rejestrują stabilny wzrost i to, jak wielki ten będzie w najbliższych latach będzie zależeć od ruchów Amazona i Microsoftu związanych z marketingiem.

Lenovo Legion

Pewne jest jedynie to, że zarówno Twitch, jak i Mixer posiadają miejsce na poprawę. Mimo że obydwie platformy są przyjazne dla użytkowników, można by je jeszcze pod wieloma względami udoskonalić, jeszcze bardziej zwiększając przyjemność płynącą z korzystania z nich.

Jaka jest preferowana przez Was platforma do streamowania bądź oglądania transmisji wideo? Twich? Mixer? A może jeszcze inna? Dajcie znać w komentarzach.

Opublikowano przez: Anna
Poprzednia strona
Spis treści: