Jak sprawdzić ilość RAMu w komputerze – poradnik

Jak sprawdzić ilość RAMu w komputerze – poradnik

Abyście mogli uruchamiać gry na Waszych komputerach gry, Wasze komputery muszą spełniać cały szereg wymagań sprzętowych, obejmujących takie elementy jak rodzaj systemu operacyjnego, modele procesorów, modele kart pamięci, i nie tylko. Jedną z części wymagań sprzętowych jest także pamięć RAM, której poszczególne tytuły potrzebują do sprawnego działania w różnych ilościach. Ale jak sprawdzić, jaką ilością RAMu dysponuje Wasza konfiguracja? Przekonajcie się!

Czym jest pamięć RAM?

Zanim wyjaśnimy Wam, jak sprawdzić ilość RAMu w Waszym komputerze, koniecznie powinniśmy Wam wyjaśnić, czym właściwie ten RAM jest.

RAM (skrót od Random Access Memory) to inaczej pamięć o dostępie swobodnym. Jest to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Inaczej określa się ją jako pamięć operacyjną, a to dlatego, że służy do przechowywania danych aktualnie wykonywanych operacji i wyników obliczeń. To ona odpowiada za podtrzymywanie kart w przeglądarce, wszystkich otwartych aplikacji czy plików.

Lenovo Legion RAM!

Im więcej rzeczy na komputerze robicie na raz, a dokładniej mówiąc – im więcej rzeczy komputer robi na raz, tym więcej RAMu zużywa. Dlatego, im więcej RAMu posiadacie, tym więcej możecie robić jednocześnie.

Lenovo Legion RAM!

Obecnie większość gier wymaga do działania przynajmniej 4 GB RAMu, jednakże mowa o wymaganiach minimalnych. Komfortowa ilość RAMu to naszym zdaniem dopiero 8GB - najczęściej wymieniana wśród wymagań rekomendowanych.

Jak sprawdzić, ile posiadacie RAMu?

Jako że większość graczy posiada na swoim komputerze system Windows, to właśnie na tym systemie skupia się nasz poradnik. W systemie tym ilość pamięci RAM można sprawdzić na kilka szybkich sposobów.

Pierwszy sposób, który można zastosować tylko w Windowsie 10, polega na uruchomieniu Menedżera Zadań. Możecie to zrobić albo poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybranie zapisu „Menedżer zadań” lub z pomocą skrótu Ctrl + Alt + Del. W Menedżerze zadań przejdźcie do zakładki „Wydajność”, a w jej ramach do działu „Pamięć”. Tam znajdziecie nie tylko ilość dostępnej pamięci RAM, ale także informacje o jej użyciu czy szybkości.

Lenovo Legion RAM!

Jeżeli nie posiadacie najnowszej wersji systemu Windows, a na przykład Windows 7, ilość pamięci RAM możecie sprawdzić w inny sposób (działający również w Windows 10). Polega on na uruchomieniu „Mojego Komputera” (W Windows 10 „Tego Komputera”), a następnie kliknięciu prawym przyciskiem na obszarze otworzonego okna i wybraniu opcji „Właściwości”. Tam można wyczytać parametr o nazwie „Zainstalowana pamięć (RAM)”, który mówi o ilości RAMu, jaką dysponujemy. To samo okno otworzymy, przechodząc do Panelu Sterowania i wybierając opcję „System”.

Lenovo Legion RAM!

Gdy jeszcze nie posiadacie zainstalowanego systemu operacyjnego, ilość RAMu możecie sprawdzić w BIOSie komputera. Aby to zrobić, wystarczy włączyć komputer, podczas jego uruchamiania skorzystać ze skrótu klawiszowego wyświetlonego na ekranie, a następnie poszukać informacji o pamięci RAM.

Opublikowano przez: Anna