Abonamentowe usługi dla graczy na PC - porównanie ofert gigantów

Abonamentowe usługi dla graczy na PC - porównanie ofert gigantów

Początkowo abonamentowe usługi gwarantujące czasowy dostęp do określonych bibliotek gier były głównie domeną konsol. Teraz, chociaż nadal najczęściej korzystają z nich użytkownicy konsol, trafiają one powoli także do posiadaczy komputerów osobistych. Nic dziwnego, skoro kolejne firmy decydują się na oferowanie takich usług. Sprawdźcie, która z nich jest najlepsza. W zasadzie, czy można wybrać najlepszą?

Obecnie na PC dostępne są jedynie cztery usługi abonamentowe, które pozwalają na granie w tytuły z określonej puli dopóty, dopóki opłacamy miesięczną subskrypcję – Uplay Plus od Ubisoftu, Origin Access od Electronic Arts, Xbox Game Pass od Microsoftu oraz PlayStation Now od Sony. W tym artykule porównamy je wszystkie, porównując ich ceny, gry, do jakich gwarantują dostęp, i nie tylko. Zanim jednak przejdziemy do samych poszczególnych usług, omówmy jeszcze kilka innych kwestii.

Jak działają omawiane usługi abonamentowe?

Cóż, zwykle kupujemy fizyczne wydania gier lub te cyfrowe na własność, na zawsze, chociaż tak naprawdę w przypadku wydań cyfrowych (a nawet i wielu fizycznych, gdy ich kod musimy wykorzystać w internetowej platformie, na przykład na Steamie) otrzymujemy jedynie „licencję na bezterminowe użytkowanie gier” (więcej o tej kwestii powiedzieliśmy w TYM ARTYKULE ). Gdy płacimy za usługę abonamentową w stylu Origin Acces otrzymujemy natomiast tymczasowy dostęp do określonej biblioteki gier, jak już z resztą wspomnieliśmy. Dostęp ten utrzymuje się, dopóki opłacamy miesięczną subskrypcję. Czasem omawiane usługi mają dodatkowe zalety – na przykład pozwalają na zagranie w najnowsze gry na kilka dni przed ich premierą.

Lenovo Legion

Czy z usług abonamentowych dla graczy warto korzystać?

Niestety, odpowiedzi na to pytanie musicie udzielić samodzielnie. My możemy Was jedynie odpowiednio nakierować. Otóż, to czy takie usługi są dla Was zależy chociażby od tego, ile czasu gracie, w gry jakiej firmy gracie najchętniej, w jak wiele gier gracie, i nie tylko. Jeżeli gracie na tyle rzadko, że jedną grę przechodzicie pół roku, zdecydowanie nie warto porywać się na żadną subskrypcję. Jeżeli gracie często i jeszcze częściej przeskakujecie z produkcji na produkcję, już warto się nad nią zastanowić. Wówczas prawdopodobnie zaoszczędzicie sporo pieniędzy. Takie usługi powinny szczególnie podobać się osobom, które sięgają po gry jednego wydawcy. Tak wiec, jeśli uwielbiacie gry Microsoftu, śmiało sięgajcie po Xbox Game Pass, a jeśli spędzacie czas niemal tylko przy grach wydawanych przez Ubisoft – skupcie się na ofercie Uplay Plus. Poważną wadą omawianych usług jest to, że żadna nie oferuje wszystkiego. Poza tym, wiele tytułów nie jest udostępnianych w ramach żadnej z nich. Takie tytuły to na przykład nadchodzący Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3 czy wszystkie produkcje Blizzarda oraz Epic Games.

Rzecz jasna, zanim zdecydujecie się na sięgnięcie po którąkolwiek z subskrypcji, sprawdźcie nasze porównanie. Poszczególne usługi omówiliśmy na kolejnych stronach tego artykułu. Miłej lektury.

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: