Co zrobić, aby gra The Sims 2 działała na Windows 10 - poradnik

Co zrobić, aby gra The Sims 2 działała na Windows 10 - poradnik

The Sims 2 to niesamowita gra. Moim zdaniem ma ona więcej charakteru, oferuje większy poziom trudności, a na dodatek zawiera w sobie zdecydowanie więcej humoru niż najnowsza odsłona serii – The Sims 4. Niestety, Electronic Arts nie należy do firm, która nadal aktualizuje swoje stare gry. Z tego powodu uruchomienie The Sims 2 na nowoczesnym komputerze z systemem Windows 10 oraz sprawienie, aby tytuł ten działał stabilnie, nie należy do łatwych zadań.

Na szczęście, miłośnicy serii stworzyli własne rozwiązania, które ten problem rozwiązują, a przynajmniej na tyle, na ile to możliwe. Sprawdźcie zatem, po jakie tricki, narzędzia i metody możecie sięgnąć, aby zagrać w The Sims 2 w 2020 roku. Proces ich implementacji nie jest prosty, ale zdecydowanie wart zachodu.

Warto wspomnieć, że poniższe sposoby możecie spokojnie zastosować nawet w przypadku The Sims 2 Ultimate Collection, które dawniej można było na Originie odebrać za darmo. Gdyby w którymkolwiek momencie coś poszło nie tak, po prostu dokonajcie reinstalacji gry za pośrednictwem platformy EA.

Sprawcie, by gra rozpoznawała Waszą kartę graficzną

Jeżeli dopiero co pobraliście z platformy Origin The Sims 2 Ultimate Collection i ją uruchomiliście, pewnie od razu przeszliście do Ustawień w celu zmiany rozdzielczości gry. Tam czekała na Was niespodzianka. Jedynym dostępnym do wyboru rozmiarem ekranu był 800x600. To dlatego, że posiadacie zbyt nową kartę graficzną - która nie jest rozpoznawana przez grę.

Co zrobić, aby gra zaczęła Waszą kartę graficzna rozpoznawać? Są na to dwa sposoby. Możecie zmodyfikować kilka plików gry ręcznie lub zrobić to z pomocą pewnego przydatnego programu o nazwie Graphics Rules Maker. Zacznijmy od tego pierwszego, trudniejszego:

 1. Przejdźcie na komputerze do folderu Dokumenty. Potem kolejno otwierajcie foldery EA Games, The Sims 2 (lub The Sims 2 Ultimate Collection) i Logs. W folderze Logs odnajdźcie plik o nazwie (nazwakomputera)-config-log.txt (w moim przypadku jest to DESKTOP-HH8HDTU-config.log.txt). Jeżeli w tym pliku, w sekcji „=== Graphics device info ===” widoczna jest wiadomość o treści „>”, oznacza to, że musicie zmodyfikować inny plik gry.
Lenovo Legion
 1. Otwórzcie na komputerze miejsce instalacji gry i przejdźcie do folderu najnowszego dodatku (w przypadku The Sims 2 Ultimate Collection będzie to folder o nazwie Fun with Pets). Tam otwórzcie kolejno foldery SP9 (ten jest nieobecny w przypadku fizycznej kopii gry), TSData, Res i Config.
 2. W znalezionym folderze otwórzcie plik o nazwie Video Cards.sgr (najlepiej wcześniej zróbcie jego kopię zapasową). W nim odnajdźcie sekcję producenta Waszej karty graficznej (np. NVIDIA). Na końcu tej sekcji, przed linijką z danymi ostatniej wymienionej karty graficznej, a przed linijką z wpisem „end”, dodajcie dane Waszej karty graficznej, które znajdziecie w pliku z kroku pierwszego. Po słowie „card” najpierw wpiszcie id karty poprzedzone symbolami „0x”. To id w pliku (nazwakomputera)-config-log.txt znajdziecie w linijce „Chipset”, po słowie „Device”.
Lenovo Legion
Następnie w cudzysłowie trzeba wpisać w nazwę karty graficznej, również widoczną w pliku (nazwakomputera)-config-log.txt. W przypadku mojej karty graficznej uzupełniony plik Video Cards.sgr wygląda jak na poniższym zrzucie ekranu.
Lenovo Legion
 1. Zapiszcie plik Video Cards.sgr, uruchomcie grę, a następnie od razu ją zamknijcie. Zajrzyjcie ponownie do pliku (nazwakomputera)-config-log.txt. Jeśli wciąż widzicie w nim wiadomość „>”, coś zrobiliście nie tak. Wówczas spróbujcie powtórzyć wymienione kroki ponownie lub sięgnijcie po drugi sposób, który opisaliśmy poniżej.

Jak wspomniałam, aby gra The Sims 2 zaczęła rozpoznawać Waszą kartę graficzną, możecie też sięgnąć po pomoc programu Graphics Rule Maker. Pobierzecie go z tej strony https://www.simsnetwork.com/files/graphicsrulesmaker/graphicsrulesmaker-2.0.0-64bit.exe. Następnie wykonajcie poniższe kroki:

 1. Zainstalujcie program Graphics Rule Maker w dowolnym miejscu na komputerze, a następnie otwórzcie go.
 2. Program spróbuje zlokalizować Waszą grę. Jeśli mu się to nie uda, kliknijcie w przycisk „Browse…” i odnajdźcie folder instalacyjny ręcznie.
 3. Kliknijcie w przycisk „Auto-detect”, a program automatycznie dopasuje najlepsze ustawienia gry (domyślną i maksymalną rozdzielczość ekranu, opcje cieni, i nie tylko) dla Twojego systemu.
Lenovo Legion
 1. Zapiszcie ustawienia korzystając z opcji „Save-files”. Wówczas program może zapytać o pozwolenie na dodanie do bazy danych gry Waszej karty graficznej (tak jak wcześniej zrobiliśmy to ręcznie). Odpowiedzcie twierdząco.
 2. Uruchomcie grę i sprawdźcie, czy w Ustawieniach możecie zmienić rozdzielczość.

Co Ważne, ręczne dodanie Waszej Karty graficznej do pliku (nazwakomputera)-config-log.txt może nie wystarczyć, aby w grze pojawiły się do wyboru dodatkowe rozdzielczości, a przynajmniej te, które by Was zadowalały. Program Graphics Rule Maker ten problem rozwiązuje i sam je dodaje, ale to także możecie zrobić ręcznie, w sposób następujący:

 1. W tym samym folderze co plik Video Cards.sgr (Origin -> The Sims 2 Ultimate Collection -> Fun with Pets -> SP9 -> TSData -> Res -> Config) odnajdźcie plik Graphics Rules.sgr. Zróbcie jego kopię zapasową, a następnie go otwórzcie.
 2. Skorzystajcie ze skrótu klawiaturowego „Ctrl+F” i z pomocą otworzonego okna wyszukajcie tekst o treści „ScreenModeResolution”.
Lenovo Legion
 1. Przy ustawieniach „$Low” zmieńcie domyślne w wartości w linijkach „maxrexWidth” i „maxResHeight” na te odpowiadające rozdzielczości Waszego ekranu. W moim przypadku będą to odpowiednio „2560” i „1440”.
 2. Zapiszcie plik i uruchomcie grę. W Ustawieniach powinniście zobaczyć więcej opcji rozdzielczości.
Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: