5 plików i folderów w Windows 10, których lepiej nie usuwać

5 plików i folderów w Windows 10, których lepiej nie usuwać

Dożyliśmy czasów, w których dyski twarde oraz dyski SSD są relatywnie tanie. Nie oznacza to rzecz jasna, że na swoich pecetach nie powinniście utrzymywać porządku i kasować niepotrzebnych danych - oczywiście, że powinniście! W pogoni za zwalnianiem dodatkowych gigabajtów i megabajtów łatwo jest popełnić błąd i przypadkowo usunąć ważny plik lub folder. Dzięki naszemu poradnikowi nigdy więcej tego nie zrobicie.

Jak zwolnić dodatkowe miejsce na dysku twardym? Przede wszystkim należy działać rozsądnie. W pogoni za dodatkową wolną przestrzenią na gry wiele osób postępuje nierozważnie i słucha rad internautów, którzy często nie posiadają odpowiedniej wiedzy merytorycznej, a czasem... po prostu trollują. Tych plików i folderów nigdy nie usuwaj!

1. Dane z folderu System32

Pokusa może być ogromna, bowiem w sieci da się znaleźć poradniki mówiące o tym, które pliki z folderu System32 można usunąć. Na wszelki wypadek, nie usuwajcie żadnych. W zasadzie nie powinniście ruszać żadnego z plików i folderów znajdujących się w obrębie całego folderu C:\Windows, ale System32 jest podfolderem największego ryzyka. To właśnie tam znajdują się kluczowe pliki DLL oraz programy systemowe niezbędne do poprawnego działania komputera. Internet zna wiele historii osób, które dały się strollować i próbowały przenieść omawiany tu folder do kosza. Nie róbcie tego.

2. Dane z folderów Program Files i Pliki Programów (x86)

Folder Program Files to domyślny folder instalacyjny na dysku systemowym, do którego trafiają wszystkie nowe programy, o ile nie zdecydujecie się wybrać dla nich innej ścieżki. Usuwanie znajdujących się w tym miejscu danych sprawi, że powiązane z nimi programy przestaną działać. Możecie usuwać pliki z tego miejsca tylko w momencie, jeśli jesteście pewni, że odinstalowaliście już powiązaną z nimi aplikację i pragniecie pozbyć się wszystkich pozostawionych po tym procesie danych.

Lenovo Legion

W Windows 10 w wersji 64-bitowej znajdziecie także folder Pliki Programów (x86), w którym instalowane są programy w wersji 32-bitowej. Zasada usuwania plików z tego miejsca jest dokładnie taka sama, jak w przypadku folderu Program Files. Kasujcie je tylko wtedy, jeśli usuwacie pozostałości po już odinstalowanych narzędziach.

3. Plik Pagefile.sys

Możliwość usunięcia pliku stronnicowania stanowi kolosalną pokusę dla wielu osób. Stanowiący element pamięci wirtualnej plik nierzadko zajmuje kilka lub nawet kilkanaście gigabajtów (!) na każdej partycji, na której został utworzony. Tworzony domyślnie w systemie Windows 10 plik wykorzystywany jest w sytuacji, w której komputer zużywa wszystkie zasoby pamięci RAM, celem jej zwolnienia. Pecet korzysta wtedy z wolniejszej pamięci, obciążając przy tym dysk HDD lub SSD. W przypadku dysków talerzowych odczyt i zapis danych w takiej sytuacji potrafi drastycznie spadać.

Lenovo Legion

Skasowanie pliku pamięci w przypadku komputerów z małą liczbą pamięci RAM może prowadzić do wyłączania się aplikacji i różnych pomniejszych błędów systemowych. Lepiej ustalić mniejszy rozmiar pliku, niż zupełnie się go pozbywać – nawet gdy macie 32 GB pamięci RAM!

4. Folder Win SxS

Pamiętacie, gdy pisałam o tym, aby dla swojego dobra najlepiej nie usuwać niczego z folderu Windows? Podfolder Win SxS, czyli Windows Side-by-Side, jest jednym z takich plików. Chęć skasowania Win SxS jest u wielu osób tym większa, że potrafi on zajmować kilka gigabajtów (na moim komputerze folder ma aż 8,5 GB).

Lenovo Legion

Folder Win SxS odpowiada za rozwiązywanie problemów związanych z kompatybilnością ze starymi wersjami systemu Windows. Wykorzystują go aplikacje korzystające ze starszej wersji danego plików bibliotek współdzielonych (DLL). Jeśli usuniecie omawiane tu dane, możecie mieć poważne problemy z poprawnych uruchamianiem wielu programów.

5. Folder System Volume Information

Jeżeli nie lubicie żyć na krawędzi, macie zapewne aktywną ochronę systemu Windows 10, a co za tym idzie regularnie tworzycie w automatyczny sposób punkty jego przywracania. Jeśli nie... podziwiamy! Domyślnie ukryty folder System Volume Information obecny jest na każdym dysku, którego ochrona jest włączona. Usuwając go stracicie możliwość odtworzenia stworzonych uprzednio punktów przywracania. Zamiast pozbywać się go, zmniejszcie jego rozmiar.

Lenovo Legion

Wpiszcie "Utwórz punkt przywracania" w wyszukiwarkę systemową, kliknijcie na interesujący Was dysk i kliknijcie przycisk "Konfiguruj". Z tego poziomu określicie maksymalne użycie miejsca na dysku dla tej praktycznej funkcji.

Opublikowano przez: Anna