10 porad dla osób, które właśnie kupiły pierwszego peceta

10 porad dla osób, które właśnie kupiły pierwszego peceta

Jesteście osobami, które wyposażyły się w swój pierwszy komputer osobisty? W związku z tym macie zapewne do czynienia z wieloma zagwozdkami i wyzwaniami – w końcu, z pecetów korzysta się nieco inaczej niż z konsol czy smartfonów. Wymagają też one trochę więcej naszej uwagi. Nie martwcie się jednak. Postanowiliśmy przygotować bowiem poradnik specjalnie dla Was! Oto 10 porad dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli własnego peceta.

1. Uwaga na burze

Burze, które niosą za sobą pioruny, stanowią poważne zagrożenie dla urządzeń znajdujących się w Waszych domach, w tym komputerów. Dlatego bardzo ważne jest, aby odłączać je od kontaktów podczas takich wydarzeń, chyba że posiadacie piorunochron. W innym wypadku może dojść do spalenia któregoś z elementów komputera – karty sieciowej, płyty głównej czy chociażby karty graficznej, a jak wiadomo – te nie kosztują mało. Warto wyposażyć się w odpowiednią listwę antyprzepięciową, która mimo że nie zabezpieczy w stu procentach Waszej konfiguracji przed piorunem, uchroni ją przed szkodliwym wpływem przepięć o łagodniejszej przyczynie. Dodatkowo można zakupić zasilacz awaryjny, tak zwany UPS, który będzie stanowić ochronę dla komputera w przypadku awarii zasilania. Tak, nagłe odcięcie dostępu do prądu może również naszemu sprzętowi zaszkodzić.

2. Uważajcie na wirusy i inne niebezpieczne programy

Każdy komputer podłączony do Internetu czy innych sieci powinien być w odpowiedni sposób chroniony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, czyli malware. Skoro dopiero zaczynacie Waszą przygodę z pecetami, polecamy Wam powierzyć to zadanie antywirusowi. Windows 10 posiada całkiem dobrego domyślnego antywirusa, jakim jest Windows Defender. Możecie jednak, zwłaszcza jeśli posiadacie starszy system, zainstalować dodatkowy tego typu program – polecane to Malwarebytes, Avast czy pakiet ESET. Dobrym pomysłem jest także to, aby czasem przeprowadzać skany komputera w poszukiwaniu malware. Można to robić między innymi właśnie z pomocą antywirusów. Niemniej, naszym zdaniem z czasem Wy sami będziecie stawać się coraz lepszymi antywirusami. Wystarczy, że będziecie uważać na to, w co klikacie w Internecie i co pobieracie.

Poradnik

3. Aktualizujcie programy na bieżąco

Wszystkie programy, które zainstalowaliście na Waszym nowym komputerze z pewnością posiadają jakieś wady, albo luki w zabezpieczeniach. Uwierzcie nam, nie istnieje oprogramowanie idealne. Dlatego też należy instalować kolejne aktualizacje, które te programy będą otrzymywać. W ten sposób uchronicie się przed potencjalnymi cyberatakami i wieloma innymi komplikacjami. Co więcej, jeśli aplikacja komputerowa z której korzystacie utraci wsparcie producenta, czyli przestanie być aktualizowana, najlepiej będzie znaleźć dla niej zastępstwo w postaci wspieranego programu o podobnych funkcjach.

4. Używajcie skrótów klawiaturowych

Skróty klawiaturowe są czymś, z czym powinien zapoznać się każdy posiadacz komputera. Warto znać przynajmniej te podstawowe. Dzięki nim zaoszczędzicie sporo czasu i zwiększycie swoją produktywność. Zachęcamy Was zatem do skorzystania z innego naszego poradnika, w którym omówiliśmy skróty klawiaturowe szczególnie ważne dla graczy.

Poradnik

5. Zamiast wydawać krocie, korzystajcie z darmowych alternatyw wielu programów

Po co płacić za takie programy Microsoft Office, skoro istnieje wiele darmowych, niemalże tak samo dobrych ich odpowiedników? No właśnie. Za przykłady można podać Open Office czy LibreOffice. Skoro wydaliście dużo pieniędzy na komputer, być może zechcecie skorzystać z takiej okazji na zaoszczędzenie pozostałych funduszy.

Następna strona
Spis treści: