Jak podkręcić monitor i zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu?

Jak podkręcić monitor i zwiększyć częstotliwość odświeżania obrazu?

Gracze coraz częściej zwracają uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu w monitorach i chcą, aby ich monitory były w stanie wyświetlać jak największą liczbę klatek. Zakup monitora gamingowego to jedno wyjście z sytuacji, innym jest... podkręcenie monitora. Jak to zrobić i co to daje?

Częstotliwość odświeżania obrazu monitora to parametr, który determinuje liczbę klatek, które w jednej sekundzie jest w stanie wyświetlić matryca monitora. Odświeżanie na poziomie 60 Hz oznacza, że w trakcie jednej sekundy monitor może wyświetlić maksymalnie 60 klatek na sekundę. Gdy komputer generuje większą liczbę klatek, niektóre klatki obrazu nie są wyświetlane w całości, gdyż monitor rozpoczyna proces rysowania kolejnych klatek. Powoduje to efekt powstawania poziomych linii na obrazie, które w trakcie dynamicznej rozgrywki powodują efekt przesunięcia obrazu, czyli tearingu.

Jeśli dysponujecie wydajnym komputerem generującym więcej niż 60 klatek na sekundę w grach, przyda Wam się panel o wyższej częstotliwości odświeżania. Dlaczego? Obraz jest po prostu płynniejszy. Więcej znaczy lepiej i nie dajcie sobie wmówić, że różnicy nie widać.

Możecie kupić niedrogi monitor dla graczy, oferujący odświeżanie na poziomie 144 Hz, ale możecie także... podkręcić dowolny monitor, który już macie! Podpowiadamy jak to zrobić. Dla najlepszych efektów warto korzystać z kabla DisplayPort, choć zadowalające efekty uzyskać można także na kablu HDMI.

Uwaga: proces podkręcania monitora jest bezpieczny, ale ustawienie zbyt wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu może skrócić czas bezawaryjnej pracy Waszego urządzenia. Przeprowadzacie go na własną odpowiedzialność. Przed podkręcaniem zawsze sprawdźcie specyfikację swojego monitora i upewnijcie się, czy nie jest on już podkręcony fabrycznie.

Jak podkręcić monitor? Poradnik dla posiadaczy kart NVIDIA

Jeśli korzystacie z karty graficznej NVIDIA procedura podkręcenia monitora jest bajecznie prosta.

1. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z menu wybierzcie "Panel sterowania NVIDIA".

2. Na liście po lewej w sekcji "Wyświetlanie" kliknijcie na "Zmiana rozdzielczości".

3. Kliknijcie na przycisk "Dostosuj", a następnie "Utwórz rozdzielczość dostosowaną".

Lenovo Legion

4. Teraz zabawa sprowadza się do wpisania w polu "Częstotliwość odświeżania (Hz)" wartości wyższej niż domyślna. Wartością domyślną jest zazwyczaj 60 Hz. UWAGA: proponujemy zwiększać wartość o 5 Hz przed kliknięciem przycisku "Test". Jeśli test zakończy się sukcesem, wartość możecie dalej podnosić. UWAGA nr 2: jeśli obraz zniknie, a monitor wyświetli komunikat 5. "Out of range", wystarczy nacisnąć przycisk Escape lub odczekać 15 sekund, by wrócić do poprzednich ustawień.

Lenovo Legion

5. Po osiągnięciu satysfakcjonującej Was częstotliwości wyświetlone zostanie zapytanie o dodanie nowej rozdzielczości i częstotliwości do listy.

Lenovo Legion

6. Po potwierdzeniu komunikatu na liście wyświetlone zostaną wszystkie zapisane wcześniej przez Was tryby. Zbyteczne można oczywiście usunąć.

7. Teraz wystarczy wybrać nową, wartość odświeżania z listy po prawej.

8. Zrestartujcie komputer.

Opublikowano przez: Lenovo Legion
Następna strona
Spis treści: