Jak czerpać więcej przyjemności z gry na laptopie?

Jak czerpać więcej przyjemności z gry na laptopie?

Do niedawna panowało przeświadczenie o tym, że laptopy nie nadają się do grania w gry. Od jakiegoś czasu jednak ich wysoka wydajność pozwala bezproblemowo grać w najnowsze tytuły AAA w najwyższych ustawieniach graficznych. Lenovo Legion podrzuca kilka pomysłów na to, jak uczynić granie na laptopie jeszcze przyjemniejszym!

1. Postaw na wydajnego laptopa

Decyzja o zakupie właściwego laptopa do gier jest kluczowa, jeśli chodzi o późniejsze czerpanie przyjemności z wirtualnej rozgrywki. Cudów nie ma. Jeśli szukacie nowego laptopa do gier, to nie kupicie go w cenie niższej niż 3000 złotych. W przedziale cenowym od 3000 do 4000 złotych znajdziecie urządzenia dysponujące kartami graficznymi NVIDIA GeForce GTX1050 i GTX1050Ti, które są absolutnym minimum do komfortowego grania w rozdzielczości Full HD i niskich lub średnich ustawieniach graficznych. Na zabawę w rozdzielczości Full HD w wysokich i najwyższych ustawieniach graficznych pozwalają dopiero karty NVDIA GeForce GTX1060. Najtańszym laptopem z tym układem graficznym, wykonanym w technologii Max-Q jest Lenovo Legion Y520, kosztujący ok. 4199 złotych. Laptop z "pełnym" GTX1060 to wydatek ok. 4500 złotych.

Lenovo Legion

2. Dbaj o czystość swojego urządzenia

Z zadbanego sprzętu korzysta się po prostu przyjemniej, ale korzyści płynące z troski o czystość laptopa są znacznie dalej idące. Oczywiście powinniście regularnie czyścić powierzchnię klawiatury i jej okolic nie tylko ze względów estetycznych, ale także higienicznych. Dbajcie także o czystość otworów wentylacyjnych i usuwajcie zalegający na nich kurz. Nie wdmuchujcie (jak robi to wiele osób!) zanieczyszczeń do wnętrza laptopa, a zamiast tego starajcie się wyssać je z kratek wentylacyjnych na zewnątrz urządzenia. Dzięki temu uniknięcie powstawaniu efektu throttlingu, czyli obniżania wydajności pracy podzespołów przez system, celem zmniejszenia ich temperatur. Nawet najwydajniejszy układ chłodzenia nie poradzi sobie z efektywną pracą, jeśli będzie zanieczyszczony.

Lenovo Legion

3. W razie potrzeby, wymień pasty termoprzewodzące

Po jakimś czasie długotrwałego użytkowania laptopa warto wymienić pasty termoprzewodzące znajdujące się pomiędzy podzespołami, z których odprowadzane jest ciepło, a radiatorami. Wymaga to rozkręcenia laptopa, co oczywiście w trakcie trwania gwarancji skutkuje jej anulowaniem. Zadanie to z tego powodu warto zlecić autoryzowanemu serwisowi. Usługa ta nie jest droga, a po wymianie pasty termoprzewodzącej kultura pracy laptopa wzrośnie, a emitowane przez niego temperatury ulegną obniżeniu. Po gwarancji, można próbować do woli (będąc świadomym ew. ryzyka).

4. Podkręć podzespoły, by zwiększyć liczbę klatek w grach

Porada wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników. Podkręcanie kart graficznych za pomocą oprogramowania dedykowanego dla kart NVIDIA i AMD jest bajecznie proste, jednak powoduje wzrost temperatury pracy tego ważnego podzespołu. Potencjalnie zyskać można nawet ok. 10-procentowy wzrost liczby klatek w grach. Niestety, nieumiejętne korzystanie z tego dobrodziejstwa może prowadzić do utraty gwarancji i uszkodzenia sprzętu. Co ciekawe, w niektórych laptopach, takich jak na przykład Lenovo Legion Y920, producenci dostrzegając potrzeby graczy dodają czasem funkcję automatycznego podkręcania procesora lub karty graficznej.

Lenovo Legion
Opublikowano przez: Lenovo Legion
Następna strona
Spis treści: