Co powinniście zainstalować na nowo zakupionym komputerze? Poradnik

Co powinniście zainstalować na nowo zakupionym komputerze? Poradnik

Czy właśnie zakupiliście nowy komputer lub laptop? Jeśli tak, z pewnością brakuje mu wielu przydatnych, a nawet niezbędnych programów, które zdecydowanie powinniście zainstalować zaraz po instalacji systemu Windows (lub zaraz po uruchomieniu w przypadku gdy urządzenie sprzedano Wam już z zainstalowanym systemem operacyjnym). Z tego artykułu dowiecie się, jakie aplikacje powinny znaleźć się na Waszym sprzęcie.

Wśród wymienionych przez nas programów znalazły się zarówno te, z których będziecie korzystać codziennie (niektóre są oczywiste – chociażby Google Chrome), jak i te, które przydają się raz na jakiś czas. Ponadto, wymienimy kilka tych, których nie warto instalować, mimo że wiele osób niepotrzebnie to robi. Miłego czytania!

Po pierwsze – Google Chrome!

Nie wiemy jak Wy, ale my zaraz po uruchomieniu nowiutkiego komputera uruchamiamy przeglądarkę Microsoft Edge tylko po to, aby zainstalować Google Chrome. Ta przeglądarka jest naszym zdaniem bezpieczniejsza i wygodniejsza od pozostałych, takich jak Opera czy Mozilla Firefox, a poza tym mniej awaryjna. Oczywiście, jeżeli Wasze zdanie jest inne i dostrzegacie pewne wady w Chrome, których nie potraficie przeboleć, wybierzcie inną przeglądarkę. Nie pozostawalibyśmy jednak przy Edge’u.

Lenovo Legion

Po drugie – sterowniki

Komputer, który kupiliście może posiadać już jakieś zainstalowane sterowniki, ale mimo to warto udać się na strony producentów poszczególnych podzespołów – przede wszystkim karty graficznej, płyty głównej oraz procesora – i pobrać najnowsze wersje sterowników. Ponadto, pobierzcie sterowniki do komputerowych akcesoriów – myszy czy słuchawek. Często sterowniki trzeba jednak pobrać przez oprogramowanie producentów sprzętu – to samo oprogramowanie, które pozwala na zmienianie ustawień dotyczących tych akcesoriów.

Lenovo Legion

Filmy, zdjęcia, muzyka

Do odtwarzania filmów oraz muzyki, a także oglądania zdjęć warto pobrać programy, które zastąpią domyślne programy Microsoftu. W przypadku filmów polecamy VLC, które może odtworzyć doprawdy cokolwiek i zawsze będzie działać niezawodnie, nie wymagając od Was pobierania dodatkowych kodeków. Oglądanie zdjęć będzie wygodniejsze natomiast w programie IrfanView, które dodatkowo pozwoli na wprowadzanie drobnych modyfikacji na obrazach.

Lenovo Legion

W przypadku muzyki sprawa jest nieco bardziej otwarta. Osobiście polecamy Spotify, z którego można korzystać za darmo z reklamami, a na którym możecie posłuchać czegokolwiek z internetowej bazy. W tym programie możecie wykupić też niedrogą subskrypcję premium, która chociażby wyeliminuje reklamy. Inne opcje to na przykład klasyczny Winamp, na którym odtworzycie tylko pliki z dysku, czy też iTunes (najlepsza alternatywa dla posiadaczy iPhone’ów).

Opublikowano przez: Anna
Następna strona
Spis treści: