Stało się, w marcu Valve oficjalnie zapowiedziało Counter-Strike 2 – nową odsłonę kultowej serii FPS-ów. Gracze czekają na nią z ogromną niecierpliwością, jako że premiera Counter-Strike’a: Global Offensive miała miejsce niemal jedenaście lat temu. Ale co Counter-Strike 2 ma zaoferować? W niniejszym artykule zebraliśmy wszystkie oficjalne informacje na jego temat, którymi Valve dotychczas się podzieliło.
Ulepszona oprawa graficzna
Counter-Strike 2 będzie wykorzystywał nowy silnik Source 2. Silnik ten pozwolił Valve na znaczne ulepszenie oprawy graficznej względem tego, co mogliśmy podziwiać w Counter-Strike: Global Offensive. W związku z tym w Counter-Strike 2 zobaczymy tekstury o wyższej rozdzielczości, bardziej realistyczne efekty oświetlenia oraz odbić, a także ulepszenia interfejsu. Na rzecz CS 2 Valve postanowiło nawet poddać ponownej produkcji dźwięk z CS:GO – aby ten lepiej odzwierciedlał środowisko fizyczne, był bardziej wyrazisty i wyrażał więcej aspektów gry.
Skiny zostają
Jeżeli grałeś w CS:GO zapewne posiadasz w swoim ekwipunku Steam skórki do różnych broni. Co stanie się z nimi po debiucie Counter-Strike 2? Mamy dobre wieści, albowiem Valve potwierdziło, że pozwoli na przeniesienie całego swojego zasobu skórek do nowej gry. Będziesz mógł się zatem cieszyć nimi w nowej odsłonie CS’a.
Te mapy zobaczymy w grze
Istnieje szansa, że na początek nie zobaczymy w CS 2 wszystkich map dostępnych w CS:GO. Wiadomo jednak, że w Counter-Strike 2 zagramy na odświeżonych wersjach map Overpass, Nuke czy Dust 2. W jednym ze zwiastunów gry Valve pokazało również nowe wydania map Italy, Mirage i Train.
Zmiany w kwestii granatów
Granaty dymne są w CS:GO istotnym elementem rozgrywki, wykorzystywanym do uzyskania przewagi nad przeciwnikiem w krytycznych sytuacjach. W Counter-Strike 2 granaty mają zachowywać się nieco inaczej niż dotychczas. Po pierwsze, wytwarzane przez nie chmury dymu będą dopasowywać się do kształtów w otoczeniu. Po drugie, te chmury dymu będzie można rozpraszać – albo przez nie strzelając, albo rzucając w nie zwykły granat. Brzmi interesująco, nieprawdaż? Jesteśmy ciekawi, jak te zmiany wpłyną w CS 2 na dynamikę rozgrywki.
Koniec z tickrate
Gracze od lat narzekają na tickrate w CS:GO. Mecze organizowane na serwerach Valve bazują na tickrate 64, co oznacza, że dane między użytkownikiem, a serwerem są przesyłane tylko 64 razy na sekundę. Sprawia to, że czasem pojawiają się pewne nieścisłości między tym, co gracz widzi lub słyszy, a to rzeczywiście dzieje się w grze – na przykład, że gracz słyszy dźwięk zadawanych obrażeń, podczas gdy te wcale nie są naliczane.
W CS 2 Valve w końcu rozwiązuje problem niskiego tickrate. O dziwo firma postanowiła całkowicie zrezygnować z tickrate. Częstotliwość aktualizacji serwera ma nie mieć w CS 2 znaczenia:
„W poprzednich wersjach Counter-Strike gra sprawdzała poruszanie się i strzelanie tylko w odrębnych przedziałach czasowych (tzw. tyknięciach), a czas między tymi tyknięciami nie istniał. Na ogół gra działała płynnie, ale niekiedy milisekundy między kliknięciem a tyknięciem decydowały o chybieniu lub trafieniu strzału. Dlatego w Counter-Strike 2 wprowadzamy aktualizacje serwera co mniej niż jedno tyknięcie. Od teraz częstotliwość aktualizacji serwera nie ma znaczenia dla poruszania się i strzelania, więc serwer będzie znał dokładny moment oddania strzału, wykonania skoku lub wychylenia zza rogu, a następnie przeliczy wasze dokładne działania między tyknięciami.”
CS 2 za darmo?
CS:GO od dawna jest grą free-to-play. A jak będzie w przypadku CS 2? Counter-Strike 2 ma zadebiutować jako darmowe ulepszenie do CS:GO. Jeżeli w CS:GO wykupiłeś dostęp do statusu Prime, prawdopodobnie od razu otrzymasz go w CS 2, bez ponoszenia dodatkowych opłat.