Grałam w Minecraft RTX i zakochałam się w Minecrafcie na nowo

Grałam w Minecraft RTX i zakochałam się w Minecrafcie na nowo

Minecraft RTX budził ogromne emocje przez kilka ostatnich miesięcy, a NVIDIA i Microsoft rozbudzały ciekawość i wyobraźnię graczy kolejnymi zwiastunami. Od kilkunastu dni każdy gracz może w końcu sam przekonać się jakie cuda zaimplementowali w grze "zieloni". A jest co podziwiać.

W Minecrafta gram dość regularnie od lat. Wraz ze znajomymi wynajmujemy jeden z serwerów Minecraft Realms, grając przy tym w jedyną słuszną do tej pory wersję gry - Java. Tylko ona daje od zawsze możliwość wgrywania rozliczonych modyfikacji, które zmieniają wirtualny świat nie do poznania - głównie od strony wizualnej. NVIDIA dała mi jednak, podobnie jak wielu innym fanom tworzenia konstrukcji z wirtualnych bloków, dobry powód ku temu, by przekonać się do wersji Bedrock. Minecraft RTX bazuje bowiem właśnie na niej. Co mi szkodzi, pomyślałam, spróbuję!

Lenovo Legion

Co zrobić, by zagrać w Minecraft RTX?

Przede wszystkim, musicie być posiadaczami Minecrafta w wersji na system Windows 10. Niestety, jest to warunek nie do przeskoczenia. Grę kupicie za około 99 złotych. Gdy pobierzecie już grę potrzebowali będziecie aplikacji Centrum Xbox Insider, którą pobierzecie z Microsoft Store. To właśnie tam zgłosicie się do otwartych testów beta gry.

Jakiego sprzętu potrzebuję, by zagrać w Minecraft RTX?

Do wypróbowania Minecrafta RTX z włączonym ray tracingiem (a o to przecież chodzi!) potrzebowali będziecie komputera z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 2060 lub wydajniejszą. Doskonale sprawdzą się chociażby laptopy Lenovo Legion Y540 z układem RTX 2060 lub jeszcze wydajniejszy Lenovo Legion Y740 z RTX 2070 Max-Q, a nawet RTX 2080. Ja możliwości gry sprawdzałam na desktopie z procesorem Intel Core i5-9600K oraz kartą graficzną Gigabyte RTX 2080 SUPER - tytuł ten działał świetnie w rozdzielczości 1440p. Warto pamiętać o tym, że Minecraft RTX obsługuje technologię DLSS 2.0, pozwalającą posiadaczom kompatybilnych kart graficznych NVIDIA uzyskać nawet 40% wyższą wydajność w zasadzie bez zauważalnego wpływu na zmianę jakości obrazu.

Jak wygląda gra i jaki wpływ mają na nie poszczególne efekty dobrze obrazuje materiał od Gamers Nexus.

Minecraft RTX, czyli o co tyle hałasu?

NVIDIA przygotowała łącznie sześć światów demonstracyjnych, w których zdolni twórcy przygotowali otoczenie w taki sposób, aby z miejsca można było poznać potencjał niezwykłej technologii. Każdy z nich akcentuje mocniej nieco odmienne aspekty efektów RTX, ale wszystkie mają jeden wspólny mianownik: wyglądają fantastycznie.

Lenovo Legion

Jaka jest różnica między shaderami z wersji Java a ray tracingiem? To proste. Paczki shaderów poprawiają grafikę, ale zawierają jedynie aproksymowane, symulowane i wstępnie renderowane efekty implementowane poprzez ulepszone rendery, ładniejsze tekstury i inne drobne usprawnienia. Optymalizacja tych rozwiązań pozostawia czasem wiele do życzenia. Ray tracing został z kolei opracowany od podstaw jako funkcja gry i dodany bezpośrednio do jej silnika. Dzięki temu za obliczenia mogą odpowiadać dedykowane rdzenie RT, a obliczenia nie są wstępnie renderowane, a generowane w czasie rzeczywistym, co diametralnie zwiększa realizm świata.

Lenovo Legion

Minecraft RTX to zupełnie inne globalne oświetlenie, rzeczywiste cienie oraz ultrarealistyczne odbicia. Ultrarealizm i Minecraft? To brzmi dziwnie do momentu, w którym nie wskoczycie do wirtualnego świata i nie zobaczycie tego na własne oczy lub... nie zapoznacie się z którymś z rozlicznych materiałów krążących w sieci. Od teraz pochodnie świecą tak, jak powinny świecić pochodnie, a ciemne rejony podziemnych jaskiń są tak ciemne, że... nie widać w nich absolutnie niczego, o ile nie macie ze sobą lub nie napotkacie jakiegoś źródła światła. Ba, na podstawie cieni rzucanych przez obiekty takie jak drzewa można ocenić czas panujący w grze. Słońce w końcu rzuca promienie niczym w prawdziwym świecie! Niechaj obrazy przemówią same za siebie.

Zapewne zauważyliście, że w Minecrafcie RTX każda z powierzchni nieco odmiennie odbija promienie świetlne. W zasadzie dwa różne bloki mogą zachowywać się zupełnie odmiennie - zupełnie jak w życiu. Na szklanej powierzchni Wasza sylwetka będzie odbijać się lepiej i będzie bardziej widoczna, niż w przypadku powierzchni wykonanej z metalu. Do tej pory powierzchnie w Minecrafcie cechowały się jedynie dwoma składnikami renderowania: przezroczystością i kolorem. Dzięki technologii PBR (Pysically Based Rendering) od NVIDIA właściwości bloków przybył. Jednymi z nowych właściwości stały się choćby emisja światła i szorstkość, które wpływają na to, jak odbija się od powierzchni danego obiektu.

Minecraft RTX wygląda świetnie, a Microsoft obiecuje, że będzie zapewniał wsparcie pod kątem modów. Możecie być pewni, że utalentowani twórcy wkrótce zajmą się tworzeniem ciekawych modyfikacji z myślą o tej właśnie wersji gry. Ba, ta wersja gry będzie kompatybilna z pakietami tekstur, które w przyszłości przygotuje społeczność. Wspaniałe wieści.

Lenovo Legion

Minecraft RTX to przygoda, w której warto wziąć udział

Wymagania Minecrafta RTX nie są niskie, to prawda. Jeśli jednak dysponujecie sprzętem, który radzi sobie z ray tracingiem, grzechem byłoby nie zasmakować tego, co oferuje obecnie ta jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Minecraft RTX to bez dwóch zdań najpiękniejszy Minecraft, a NVIDIA odwaliła wraz z Microsoftem kawał dobrej roboty. Tak, wiem, nie o grafikę w Minecrafcie chodzi. Ciekaw jestem jednak ile spośród osób, które zasmakują Minecrafta RTX powróci do kiepsko zoptymalizowanej wersji Java.

Opublikowano przez: Anna