Monitory komputerowe posiadają przeróżne funkcje. Tylko niektóre monitory, zwykle z wyższego przedziału cenowego, obsługują jednak technologię HDR. Na czym ta technologia polega? Jakie efekty gwarantuje? Dlaczego wszelkiego rodzaju treści, w tym gry wideo, wyglądają dzięki niej lepiej? Śpieszymy z wyjaśnieniami.
HDR – co to jest?
HDR to skrót od wyrażenia High Dynamic Range, oznaczającego w języku polskim szeroki zakres dynamiki. Najprościej mówiąc, obraz o szerokim zakresie dynamiki, czyli obraz HDR, charakteryzuje się dużym zakresem jasności – dużą różnicą między ciemnymi a jasnymi tonami. Mowa o zakresie porównywalnym do zakresu jasności, jaki jest w stanie dostrzec człowiek.
Obraz HDR cechuje się znacznie lepszym kontrastem i odwzorowaniem barw, niż obraz SDR (ang. Standard Dynamic Range), czyli obraz o „standardowym” zakresie dynamiki. W rezultacie znacznie lepiej odzwierciedla rzeczywistość.
Tylko niektóre telewizory i monitory komputerowe obsługują technologię HDR. Istnieją poza tym różne standardy HDR. Im wyższy standard, tym szerszy zakres dynamiki urządzenia.
Warto też wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie treści są tworzone z myślą o HDR. Innymi słowy, tylko w niektórych grach i filmach można doświadczyć dobrodziejstw HDR. Takich treści powstaje jednak coraz więcej. Między innymi dlatego coraz większa liczba graczy decyduje się na zakup monitora HDR.
Standardy HDR
Jak wspomnieliśmy, możemy wyróżnić wiele standardów HDR. Te standardy to HDR10, HDR10+, Dolby Vision oraz HLG. HDR10 to standard podstawowy, ale są z nim też kompatybilne treści HDR10+. Dolby Vision i HDR10+ charakteryzują się wykorzystaniem dynamicznych metadanych, dzięki którym każda klatka filmu jest niczym zdjęcie w formacie RAW, a standard HLG jest standardem dla nadawania telewizyjnego DVB-TV i DVB-S2.
Na rynku można spotkać też urządzenia, którym przyznano specjalne certyfikaty VESA DisplayHDR, świadczące o jakości HDR oferowanej przez dane urządzenie. Certyfikaty te podzielono na kategorie takie jak DisplayHDR 400, DisplayHDR 600, DisplayHDR 1000 czy DisplayHDR 1400. Liczba w każdej z wymienionych nazw odpowiada szczytowej wartości jasności (luminacji) wyrażonej w cd/m2 (kandelach na metr kwadratowy), jaką monitor musi osiągać, by kwalifikować się do przyznania certyfikatu. Im wyższa luminacja, tym większy kontrast monitor jest w stanie oferować. Monitory spełniające standard DisplayHDR 600, DisplayHDR 1000 oraz DisplayHDR 1400 oferują również więcej lokalnych stref przyciemniania, dzielących je na pola, które mogą świecić z różnym natężeniem w zależności od wymogów wyświetlanego obrazu.
Jak grać w gry z HDR?
Aby grać w gry z HDR, musisz posiadać zarówno monitor, laptop lub telewizor, które tę technologię obsługują, jak i odpowiednią konsolę lub komputer. Pierwszą konsolą, która wspiera treści HDR, był Xbox One S. Spośród nowszych konsol HDR obsługują PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S. Na komputerach osobistych treści HDR obsługuje i system Windows 10, jak i Windows 11.
Przypominamy, że tylko niektóre gry oferują treści HDR. Niemniej jednak, Windows 11 posiada funkcję, która pozwala wymusić HDR nawet w tych tytułach, które natywnie go nie oferują. Włączysz ją w ustawieniach ekranu, ale nie zawsze działa ona idealnie.
HDR – czy warto?
Jeżeli zależy Ci na jak najlepszych wrażeniach wizualnych płynących z rozgrywki, monitor (lub laptop) z obsługą HDR z pewnością jest czymś, na co warto się zdecydować. Gry wyglądają dzięki HDR zdecydowanie lepiej, a urządzenia z HDR są dziś znacznie bardziej przystępne cenowo, niż jeszcze kilka lat temu.