Lato to okres, w którym nad Polską bardzo często przechodzą intensywne burze. Wielu z Was może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale stanowią one realne zagrożenie dla komputerów. Podpowiadamy jak zadbać o cenny sprzęt w sezonie burzowym.
Gdy byłam mała moi rodzice regularnie ostrzegali mnie przed potencjalnymi szkodami, jakie wyrządzić mogą elektronice wyładowania elektryczne. W czasie burzy złościłam się, gdy ci kazali wyłączać telewizor lub komputer. Zawsze uważałam, że szansa na jakiekolwiek szkody jest minimalna. Do czasu. Pewnego dnia w trakcie burzy straciłam swój ulubiony i dość drogi router. To nauczyło mnie podchodzić do tego zjawiska przyrody z odpowiednią pokorą, do czego i Was chciałabym zachęcić.
Najlepiej… wszystko wyłącz
Uniwersalną i najskuteczniejszą metodą na chronienie sprzętu elektronicznego w trakcie burzy jest odłączenie go od sieci elektrycznej. Mam tutaj na myśli wyjęcie wtyczki zasilającej z gniazdka. Tylko ten sposób gwarantuje pełnię bezpieczeństwa i eliminuje ryzyko wystąpienia strat wynikłych z racji wystąpienia przepięcia sieci. Wiele osób powie w tym momencie: „zaraz, zaraz, korzystam z listwy antyprzepięciowej, więc nic mi nie grozi!”. Błąd.
Skuteczność listw antyprzepięciowych nie jest wcale tak duża, jak niektórzy mogliby uważać. Listwy tego rodzaju pełnią zabezpieczenie przed szkodliwym impulsami sieci, ale są bezradne w obliczu potęgi najsilniejszych wyładowań. Warystory umieszczane w listwach pomagają błyskawicznie odłączyć sprzęt do sieci w momencie przepalenia bezpiecznika – z tego też powodu jak najbardziej powinno się z nich korzystać, jednakże nie wolno przeceniać ich znaczenia. Te nie są urządzeniem dającym gwarancję pełnego, 100-procentowego bezpieczeństwa. Wszystko zależy od pozostałych elementów systemu ochrony przed przepięciami
Warto pamiętać o tym, że listwy znajdują się na szarym końcu listy ochronników. W pierwszej kolejności elektronikę w Waszych mieszkaniach i domach chroni ochronnik typu A na słupie, później na przyłączu budynku, w skrzynce z bezpiecznikami, a dopiero na końcu ochronnik typu D – ten przy odbiorniku.
Wiele osób uważa, że funkcję ochronną pełnią UPSy. Jest to tylko częściowa prawda, bowiem UPSy tworzy się przede wszystkim z myślą o awaryjnym podtrzymaniu pracy urządzeń elektrycznych, a nie chronieniu ich przed piorunami. Oczywiście w razie przepięcia to UPS przyjmie na siebie przepięcie i to on ulegnie uszkodzeniu, chroniąc najpewniej podłączone urządzenia. Tego rozwiązania są jednak bardzo drogie.
W ostateczności kup dobrą listę antyprzepięciową i… licz na szczęście
Jeśli za wszelką cenę chcecie igrać z losem, kupcie listwę antyprzepięciową dobrej klasy. W chwili zakupu zwróćcie przede wszystkim uwagę na jej podstawowe parametry:
- maksymalne obciążenie wyrażone w watach – im wyższe, tym więcej wymagających energetycznie urządzeń podłączycie
- absorpcję energii – ok. 500 J będzie w porządku
- czas reakcji – pożądany niższy niż 20 nanosekund, a mniejszy = lepszy
- maksymalny prąd impulsu – szukajcie czegoś o wartości powyżej 45-50 kA
Które urządzenia szczególnie narażone są na szwank?
Wśród urządzeń najsłabiej radzącymi sobie z burzami najczęściej wymieniane są routery, zasilacze komputerowe, ładowarki do telefonów, akumulatorów i laptopów. Potencjalnie na zagrożone są wszystkie urządzenia podłączone do sieci i włączone lub przebywające w stanie czuwania.
Na czas burzy znajdź sobie lepiej alternatywę dla komputera
Pamiętajcie, że za sprzęt uszkodzony w trakcie burzy nikt nie zwróci Wam pieniędzy. Pomimo bardzo dynamicznego rozwoju nowych technologii wciąż nie stworzono rozwiązania zapewniającego pełnię ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jeśli nie chcecie liczyć strat po gwałtownej burzy… odłączcie sprzęt od zasilania sieciowego i przeczytajcie dobrą książkę, porozmawiajcie z bliskimi lub – w ostateczności – obejrzyjcie film na smartfonie przy wykorzystaniu danych pakietowych. Wbrew powszechnie panującej opinii smartfony nie przyciągają piorunów – to mit.