Istnieje wiele gier niezłych, nieco mniej dobrych i jeszcze mniej bardzo dobrych. Nie wszystkie wybitne produkcje mają w sobie to coś, co sprawia, że nawet po latach chce się do nich wracać. W dzisiejszym zestawieniu prezentujemy listę 15 gier na tyle dobrych i ponadczasowych, że chce się w nie grać na długo od ich premiery.
Heroes of Might and Magic III
Strategiczna gra turowa od New World Computing pomimo 21 lat na karku wciąż zrzesza wkoło siebie ogromną rzeszę fanów. Gracze tworzą własne mapy, a nawet całe kampanie fabularne i rozbudowane modyfikacje. Uwagę zwraca piękna, rysowana grafika, która nie zestarzała się mocno pomimo upływu dekad. Ogromny atut to możliwość zabawy wieloosobowej – nie tylko w sieci, ale także przed jednym komputerem.
Diablo 2
Być może to pierwsza odsłona Diablo stanowiła rewolucję na rynku produkcji typu hack’n’slash, ale to „dwójka” ze względu na wyższy poziom zaawansowania technicznego oraz rozbudowaną rozgrywkę cieszy się do dziś dużym powodzeniem. Mroczniejsza od „trójki” ma w sobie coś, co po 20 latach od premiery przyciąga przed ekrany monitorów miłośników przygód, pokonujących ze sobą ramię w ramię potwory w trybie wieloosobowym.
Gothic 1
W mało którym kraju na świecie Gothic od Piranha Bytes cieszył się tak dużym uznaniem, jak w Polsce. Ba, wielu graczy młodszego pokolenia zastanawia się czy Gothic to Polska gra! Fabularna gra akcji wydana w 2001 roku została spolszczona przez CD Projekt i zlokalizowana wraz z dubbingiem. Gothic 1 zyskał uznanie za sprawą ciekawej fabuły, interesującego systemu rozwoju postaci oraz rozległego jak na swoje czasy świata gry.
Wiedźmin 3
Nie wydaje nam się, abyśmy musieli pisać peany na cześć superprodukcji CD Projekt RED. Wszyscy znacie ją doskonale i wiecie też dlaczego gracze ubóstwiają cyklicznie wcielać się w postać Geralta z Rivii. Przede wszystkim, gra jest doskonała od strony fabularnej. Wybory dokonywane na przestrzeni rozgrywki kształtują jej dalszy rozwój. System walki jest wciągający, grafika mimo upływu 5 lat od premiery wciąż cieszy oczy. Wiedźmin to nasze dobro narodowe – nie bez powodu.
The Sims 2
Gracze spierają się o to, która z części gry The Sims jest najlepsza, ale naszym zdaniem najchętniej wraca się do wydanej w 2004 roku odsłony drugiej. Opracowany przez Maxis symulator życia jest do dziś jedną z najwyżej ocenianych gier w historii. Na przestrzeni lat wydano do niej mnóstwo rozbudowanych dodatków, w tym przygotowywane we współpracy z marką H&M i siecią sklepów IKEA.
Twierdza: Krzyżowiec
Samodzielny dodatek do strategicznej gry komputerowej Twierdza od Firefly Studios swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim fenomenalnej grywalności, czterem wciągającym kampaniom i doskonałemu klimatowi. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wersja Stronghold Crusader HD pozwala grać w wysokich rozdzielczościach, dostosowanych do nowoczesnych monitorów.
Portal 2
Czy istnieje druga gra logiczna, która wypełniona byłaby po brzegi tak wielką ilością humoru i świetną fabułą, jak Portal 2? Produkcja Valve Corporation stawia ciekawe łamigłówki zarówno przed jednym graczem w trybie kampanii fabularnej, jak i podczas dwoma osobami współdziałającymi w trybie kooperacji. Niekonwencjonalne pomysły są tu w cenie, choć przeważnie jest tylko jeden optymalny sposób na zaliczenie każdej z plansz. Jedyna broń to portal gun, umożliwiający teleportowanie się pomiędzy dwoma utworzonymi przezeń portalami.
Counter-Strike: Global Offensive
Oto jedna z gier, która zrewolucjonizowała scenę e-sportową i przeniosła ją z niszy budzącej emocje wśród wąskiego grona graczy na wielkie areny. Taktyczne zmagania drużyny terrorystów i antyterrorystów wywodzą się jeszcze z darmowego, amatorskiego moda do gry Half-Life. CS:GO to najdoskonalsza wersja gry, w której nie brakuje także emocji związanych ze… zdobywaniem wirtualnych skinów. Te można sprzedawać za zupełnie realne pieniądze.
Baldur’s Gate
„Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę.” Ta kultowa kwestia wypowiadana ustami Piotra Fronczewskiego pochodzi właśnie z Wrót Baldura, serii gier opartych na zasadach drugiej edycji znanej gry Dungeos & Dragons. Rozgrywające się w świecie zapomnianych krain produkcje do dziś zaskakują stopniem złożoności, świetnymi dialogami i doskonałą, wielowątkową fabułą. Do dziś powstało mnóstwo nieoficjalnych modyfikacji dodających nowe zadania, postacie, miejsca, sklepy, przedmioty, NPC-ów, a nawet nowe podklasy.
Skyrim
W oczekiwaniu na szóstą odsłonę serii The Elders Scrolls nie pozostaje Wam nic innego, jak po raz kolejny wrócić do świata wydanego w listopadzie 2011 roku Skyrima. Tak, Skyrim ma już 9 lat, choć trudno w to uwierzyć, jeśli uruchomimy tego RPGa z pakietem modyfikacji graficznych, odmieniających tytuł nie do poznania. Otwarty świat gry, ciekawa fabuła i całkowicie nieliniowa rozgrywka sprawiają, że do Skyrima można wracać praktycznie w nieskończoność.
Cities: Skylines
Kiedyś synonimem świetnego city-buildera była seria Sim City. Niestety, EA nie stanęło na wysokości zadania i słuch o kultowych niegdyś grach zaginął. W ich miejsce weszło wydane w 2015 roku Cities: Skylines. Dzieło Paradox Interactive, studia znanego m.in. z serii gier Europa Universalis, pozwala budować swoją wymarzoną metropolię na obszarze aż 32 kilometrów kwadratowych (lub większym, dzięki modyfikacjom). Miasto zamieszkują różni ludzie – jak to w prawdziwym życiu – a gracze muszą dbać o potrzeby każdego z nich.
Dragon Age Inquisition
BioWare ma niezwykły talent do tworzenia gier zyskujących później status ponadczasowych. Jedną z nich jest bez wątpienia Dragon Age: Inkwizycja, czyli ostatnia z gier rozgrywajacych się w fantastycznym świecie Thedas znanym z poprzednich części Dragon Age. Jako przywódca Inkwizycji gracz musi zażegnać spór pomiędzy templariuszami i magami, zatrzymując przy okazji inwazję demonów. To bezapelacyjnie jedna z najlepszych gier RPG wszechczasów.
Dark Souls
Ponownie, mamy na myśli całą serię gier, a nie tylko najstarszą z odsłon fabularnych gier akcji od From Software. Jak to jest, że gracze z nieskrywaną przyjemnością powracają do gier tak trudnych, że aż frustrujących? Dark Souls to z pewnością jedna z takich gier. Jednocześnie irytuje i daje kolosalną satysfakcję z każdego pokonanego oponenta. Dark Souls to jedna z serii, w które po prostu nie wypada zagrać.
Fallout 4
Czy to najlepsza odsłona Fallouta? Zaryzykuję stwierdzenie, że tak, narażając się tym samym na gniew fanów uznających jedynie dwie pierwsze odsłony cyklu za „jedyne prawdziwe”. Możemy jednak pójść na kompromis: Fallout 4 to najlepsza z odsłon kultowej serii Bethesda Game Studios, która została wydana w trójwymiarze – zgoda? Świetnie zaprojektowano tutaj rozległy, otwarty świat gry, który do dziś skrywa zapewne kilka tajemnic oraz misje, które da się wykonywać na różne sposoby.
Mass Effect
Trudno jest nam wymienić jeden tytuł z serii Mass Effect, do którego gracze wracaliby najchętniej. Wydaje się, że wielbiciele wirtualnej rozgrywki lubią przechodzić wszystkie produkcje kultowej serii od BioWare po kolei – ja tak właśnie robiłam! Powstające na przestrzeni lat 2007 – 2012 trzy pierwsze odsłony przygód komandora Sheparda i załogi statku SSV Normandia cieszyły się znacznie większym uznaniem niż chłodno przyjęta Andromeda z 2017 roku.