Jeśli zamiast konsoli kupiłeś sobie lub zbudowałeś własnego peceta, czy tez kupiłeś laptopa, musisz o niego odpowiednio dbać. W jaki sposób? Nie tylko regularnie usuwając z niego kurz, chroniąc go przed wirusami czy aktualizując jego oprogramowanie, ale również monitorując jego statystyki. Dzięki temu będziesz świadom, czy Twój sprzęt działa sprawnie i czy spełnia Twoje oczekiwania. Sprawdź zatem, jakie jego parametry powinieneś śledzić.
Liczba klatek na sekundę
Na szczęście, liczba FPS to jedna z tych statystyk, którą monitoruje większość graczy. Warto to jednak robić nie tylko po to, by wiedzieć, czy na pewno w Waszych ulubionych tytułach non stop podziwiacie 60 klatek na sekundę. Liczba FPS przede wszystkim mówi nam o tym, czy powinniśmy zachować obecne ustawienia graficzne danej gry, czy też je zmodyfikować, na przykład z Ultra na Wysokie. Stale ją śledząc, będziecie dodatkowo wyczuleni na niespodziewane spadki FPS. Jeżeli takie spadki wystąpią niespodziewanie po tygodniach czy miesiącach stabilnych wartości, stanie się tak nie bez przyczyny. Będą one motywacja do tego, by sprawdzić, czy z komputerem na pewno jest wszystko w porządku.
Rzecz jasna, macie do dyspozycji całe mnóstwo programów, które umożliwiają monitorowanie liczby FPS. Takie platformy jak Steam czy Origin posiadają wbudowany licznik FPS, który należy włączyć. Podobnie jest w przypadku niektórych gier. Inne narzędzia, które oferują licznik FPS to na przykład Nvidia GeForce Experience, Xbox Game Bar, MSI Afterburner czy Radeon Overlay.
Temperatury podzespołów komputera
Nic tak nie mówi o tym, jak mają się przynajmniej niektóre podzespoły komputerowe, jak ich temperatura. Gdy temperatura procesora lub karty graficznej będzie zbyt wysoka doświadczycie spadków FPS, stutterringu, a nawet crashów komputera. Co więcej, jeśli komponenty te będą przegrzewać się przez długi czas, mogą zostać uszkodzone. Na szczęście, wspomniane crashe następują po to, by schłodzić komputer i ochronić go przed dalszym przegrzewaniem się. To powiedziawszy, nie zawsze ta ochrona jest skuteczna, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kartą graficzną posiadającą wadę fabryczną. Ale jaka temperatura komponentu jest za wysoka? W przypadku karty graficznej to zależy od producenta i modelu karty, więc po prostu tę wartość sprawdzić. W przypadku procesora temperatura nie powinna przekraczać 80 stopni Celsujsza.
Co zrobić jeśli karta graficzna czy procesor się przegrzewają? Jeśli podkręcałeś te komponenty, przywróć ich ustawienia do początkowych. Upewnij się też czy Twój komputer nie jest zakurzony, a w razie potrzeby dokonaj wymiany pasty termoprzewodzącej.
A w jaki sposób monitorować temperatury podzespołów komputera? Pozwala na to chociażby menedżer zadań systemu Windows. W jego zakładce Wydajność znajdziecie temperaturę karty graficznej, jednakże tylko tę obecną. Więcej szczegółów, w tym temperaturę karty graficznej i jej najgorętszego punku oraz temperaturę procesora poznacie dzięki programom pokroju HWiNFO, które wyświetlają temperaturę wszystkich rdzeni procesora – obecną, a także minimalną, maksymalną i średnią zarejestrowaną od momentu uruchomienia aplikacji.
Stan dysków
Niestety, dyski – zarówno te twarde HDD, jak i SSD – posiadają ograniczony żywot. Ich zdrowie warto monitorować choćby po to, by móc przewidzieć, kiedy te mogą po prostu paść. A co wiąże się z padnięciem dysku? Przede wszystkim utratą danych – być może bardzo cennych danych. Współczujemy wszystkim, którzy tego doświadczyli. Stan dysku warto sprawdzić tez od razu po zakupie – nowy dysk nie powinien być w ogóle zużyty, a jeśli jest, to koniecznie skorzystajcie z reklamacji.
Programem, który pozwala w prosty sposób sprawdzić stan dysków podłączonych do komputera, jest na przykład CrystalDiskInfo. Pokaże on Wam, poza stanem zdrowia każdego z dysków, jego temperaturę i inne cenne dane.
Powiedz, czy Ty śledzisz wymienione przez nas parametry? Jeśli nie, z pewnością powinieneś zacząć to robić.