Nie każda gra jest darzona przez jej deweloperów wsparciem dla modów. Uważam, że to ogromny błąd. Dlaczego? Ano dlatego, że w niejednym przypadku mody dały grom dosłownie nowe życie, albo to życie wydłużyły. O jakich grach mowa? Oto tytuły, które na przestrzeni czasu otrzymały doprawdy mnóstwo świetnych modów.
Minecraft
Minecraft to najwyraźniej gra, która pobudza wyobraźnię nie tylko graczy, ale i modderów. Tytuł ten otrzymał nie tylko mody poprawiające grafikę i zmieniające tekstury, ale też dodające zupełnie narzędzia, nowe wymiary, a nawet historię godną poznania. Niektóre z nich kompletnie odmieniają zabawę w Minecrafcie, wprowadzając nowe mechaniki. Jeżeli Minecraft kiedykolwiek Ci się znudzi, koniecznie zbadaj jego bazę modów. Mody godne polecenia to na przykład SEUS, Sildur’s Vibrant Shaders, Journeymap, JurassiCraft, The Aether II czy Roguelike Dungeons.
THE ELDER SCROLLS V: SKYRIM
The Elder Scrolls V: Skyrim to gra, która słynie nie tylko za sprawą różnorodnych wydań – klasycznego, w VR, edycji na 10-lecie i tak dalej – ale również za sprawą swoich modów, często zakrojonych na ogromną skalę. Jeden z ambitniejszych to Skywind, mający na celu przeniesienie starego, dobrego Morrowinda z 2002 roku na silnik Skyrima. Do dzisiaj Skyrim mógł otrzymać nawet ponad tysiąc przeróżnych modów, które pobrano miliardy razy.
GRAND THEFT AUTO V
Chociaż Rockstar ostatnio podchodzi do modderów nieco dziwnie, na przykład pozywając niektórych, nie ma wątpliwości ku temu, że gdyby nie mody, Grand Theft Auto V charakteryzowałoby się dzisiaj dużo mniejszą popularnością. Gra otrzymała na przestrzeni lat mody poprawiające grafikę, wywracające rozgrywkę do góry nogami, a nawet naprawiające błędy, których nie byli w stanie (albo nie chcieli) naprawić twórcy. Nieźle, nieprawdaż?
STARDEW VALLEY
Stardew Valley to chyba najlepsza gra indie w jaką grałam, poważnie. Jej sielankowy świat jest po prostu przeuroczy. Nie trzeba żadnych modów, by się nią cieszyć latami. Niemniej, jednak, Stardew Valley otrzymało całe mnóstwo ciekawych modów godnych uwagi. Niektóre podmieniają tekstury gry, inne dodają niedźwiedzia jako wierzchowca. Jeszcze inne poważnie rozwijają produkcje, stworzoną na marginesie przez jedną osobę, dodając nowe lokacje, NPC, festiwale, mapy farm, i wiele, wiele więcej.
THE SIMS 4
The Sims 4 może nie jest najlepszą serią części, ale jako że jest ona tak naprawdę jedyną wspieraną przez EA, bez problemu działającą na dzisiejszych komputerach, to właśnie mody do niej chciałabym w niniejszym artykule przybliżyć. W sieci można znaleźć całe mnóstwo stron internetowych, z których pobierzesz modyfikacje do The Sims 4. Obejmują one nowe ubrania i fryzury, kariery, meble, rozwijają mechaniki gry, wprowadzają fabułę i nie tylko. Najlepsze jest to, że zdecydowana większość z nich jest dostępna za darmo. Zatem, na co komu kosztowne oficjalne dodatki?
WIEDŹMIN 3: DZIKI GON
Wiedźmin 3: Dziki Gon to kolejna gra na liście, która jest świetna sama w sobie. Ten tytuł CD Projektu RED zachwyca grafiką, fabułą, przedstawionym światem i tym, w jaki sposób napisano zarówno główne, jak i poboczne zadania. Mimo to otrzymał on wiele modów cieszących się ogromną popularnością. Mamy tu mody wprowadzające nowe questy czy stroje dla postaci, mody umożliwiające szybkie podróżowanie z każdego miejsca na mapie, zmieniające interfejs gry, a nawet zamieniające głównych bohaterów na ich warianty z adaptacji Netflixa. Największą popularnością cieszy się jednak The Witcher 3 HD Reworked Project, który stara się poprawić oprawę wizualną gry, nie zmieniając przy tym jej stylu i klimatu.
FALLOUT 4
Muszę przyznać, że nie jestem wielką fanką serii Fallout. To po prostu nie moje klimaty. Nie da się jednak zaprzeczyć, że jej ostatnia pełnoprawna odsłona – Fallout 4 – otrzymała mnóstwo świetnych modów. Czasem trudno uwierzyć, że większość można pobrać za darmo. Chociaż wiele z nich po prostu naprawia liczne błędy pozostawione w produkcji przez Bethesdę, nie brakuje i takich modyfikacji, które dodają do niej nowe rozdziały historii i fabuły, wraz z nowymi zadaniami. Inne mody wprowadzają też do Fallouta 4 nowe przydatne narzędzia, fryzury czy ulepszenia pewnych mechanik.
RESIDENT EVIL 2 (2019)
Gdy tylko remake gry Resident Evil 2 zadebiutował, społeczność modderów zaczęła wypuszczać do niego mod za modem. Większość tych modów wprowadza do gry zmiany kosmetyczne, na przykład w formie nowych strojów dla głównych bohaterów. Nie brakuje też jednak ciekawszych modów, z których wiele zamienia tę grę w jeszcze straszniejszą. Wyobrażasz sobie chociażby coś straszniejszego niż Thomas the Tank Engine goniący Cię wzdłuż mrocznych korytarzy RCPD? Ja nie. To scenariusz rodem z koszmaru.
KINGDOM COME: DELIVERANCE
Chociaż Kingdom Come: Deliverance to gra pod wieloma względami naprawdę unikatowa i satysfakcjonująca, nie oznacza to, że jest ona grą idealną. Wszystko to czego w tytule tym brakuje, można jednak uzupełnić z pomocą licznych modyfikacji stworzonych przez społeczność graczy. Mamy na przykład mody umożliwiające zapisywanie gry w dowolnym momencie, sprawiające, że drogi stają się bardziej niebezpieczne, poprawiające grafikę, dodające zbroje dla koni, wprowadzające realistyczne oświetlenie i nie tylko. Mam nadzieję, że potencjalna kontynuacja Kingdom Come: Deliverance otrzyma równie dużo modyfikacji, co pierwsza odsłona serii.
WARCRAFT III
Klasyczny Warcraft III to produkcja, która uzyskała wiele modów. Jeden z nich – Defense of the Ancients – otrzymał nawet własną, pełnoprawną grę. To jednak nie jedyny mod do Warcraft III godny uwagi. Z myślą o tym tytule stworzono bowiem modyfikacje zawierające dodatkowe mapy, dodatkowe frakcje (kojarzone z współczesnego World of Warcraft), a nawet nowe tryby rozgrywki. Jeśli masz ochotę ponownie zagrać w tą kultową produkcję, zachęcam Cię do urozmaicenia sobie zabawy niektórymi z nich.